Vojna Spojených štátov proti Iránu by bola šialenstvom – bombardovanie saudskoarabských ropných zariadení vytvorilo novú situáciu
Americký internetový portál Breaking Defense citoval predstaviteľa Pentagonu, že „NATO nie je pripravené odraziť útoky rojov malých bezpilotných lietadiel a rakiet krátkeho dosahu, ako sú tie, ktoré zasiahli ropné zariadenia Saudskej Arábie.“ Expert amerického ministerstva obrany John Rood poukázal na typ útokov, ktoré Rusko začalo na Ukrajine a Irán v Saudskej Arábii začiatkom tohto mesiaca. Na stretnutí Centra pre analýzu európskej politiky vo Washingtone uviedol, že hrozby, ktoré tieto zbrane a taktiky vyvolali, sa vyvinuli rýchlejšie ako schopnosť NATO vytvoriť protiraketovú obranu a radarové systémy na detekciu menších a rýchlejšie sa pohybujúcich objektov. Uvádzaný internetový portál podotýka, že útok, ktorý zasiahol 17 rôznych cieľov v dobre stráženom zariadení, kritickom pre saudský ropný priemysel, šokoval svet a prinútil administratívu prezidenta Donalda Trumpa, aby vyslala stovky vojakov a ďalšie prostriedky protivzdušnej obrany do Saudskej Arábie, ktorá už kúpila za stovky miliárd dolárov moderné americké vojenské systémy v priebehu posledných rokov.
Hodnotenia portálu Breaking Defense podrobne rozoberá ľavicový nórsky publicista Pål Steigan, ktorý vo svojom internetovom denníku steigan.no v tejto súvislosti uviedol, že presné bombardovanie saudskoarabských ropných závodov otriaslo regionálnou pozíciou Saudskej Arábie a USA a vytvorilo v regióne úplne novú situáciu. Asymetrická vojna s lacnými bezpilotnými lietadlami sa javí ako niečo, na čo najväčší vojenský systém na svete nie je pripravený alebo nemá proti nemu žiadne účinné prostriedky. Napadnuté objekty v Saudskej Arábii bránili rozličné rakety krátkeho dosahu a najmenej jeden raketový systém Patriot vyrábaný v Spojených štátoch. Ale nič z toho nedokázalo zabrániť presnému zásahu ropných zariadení. Miliardy dolárov, ktoré Saudská Arábia vynaložila na najmodernejšie západné vojenské vybavenie určené predovšetkým na odrazenie útokov vo vysokých nadmorských výškach, nepreukázali efektívnu účinnosť proti lacným bezpilotným lietadlám a riadeným strelám, ktoré „zmrzačili“ obrovské systémy ropného priemyslu.
Saudskoarabský systém protivzdušnej obrany – projektovaný hlavne na obranu veľkých miest a strategických objektov – pracuje s americkým systémom Patriot. V marci 2015 úspešne zachytil balistické rakety vo vysokej nadmorskej výške. Pretože bezpilotné lietadlá a riadené strely lietajú pomalšie a v nižších nadmorských výškach, pre systém Patriot je ťažké odhaliť ich s dostatočným časovým predstihom, aby ich mohli zneškodniť. Drony sú pre Saudskú Arábiu obrovskou výzvou, pretože často lietajú pod hladinou radarového pokrytia a vzhľadom na dlhé hranice s Jemenom a Irakom je saudskoarabské kráľovstvo veľmi zraniteľné. Napriek uvedeným zlyhaniam treba spomenúť, že v poslednej dobe boli zaznamenané úspešné zásahy proti malým bezpilotným lietadlám. Mariňáci na palube útočnej obojživelnej lode USS Boxer nedávno zostrelili jeden iránsky robot v Hormuzskom prielive pomocou integrovaného systému námornej protivzdušnej obrany, ktorý dron zasiahol, keď sa dostal na vzdialenosť cca 1 000 yardov od lode. Američania tiež testujú rôzne iné spôsoby zneškodňovania malých bezpilotných lietadiel, vrátane používania laserov.
Nórsky publicista Pål Steigan tvrdí, že Pentagon kupuje čínske bezpilotné lietadlá, pričom sa odvoláva na informácie Voice of America, teda oficiálnu americkú rozhlasovú stanicu. Správa vyvolala malý škandál vo vojenských i politických kruhoch vo Washingtone, pretože Kongres USA schválil zákon, ktorý takýto druh obchodu zakazuje. Nepodarilo sa však zakryť fakt, že Pentagon uprednostnil čínske bezpilotné lietadlá, pretože ich americkí odborníci považujú za lepšie alebo vhodnejšie ako čokoľvek, čo sa ponúka na americkom trhu. Niektoré médiá v Spojených štátoch pripúšťajú, že pokiaľ ide o vývoj nových bezpilotných lietadiel, tak Čína predstihla USA. Peking nedávno oznámil, že jeho experti vyvinuli „loveckého robota“ s funkciami „Spidermana.“ Tento dron môže vrhať sieť o rozmeroch 16 štvorcových metrov, aby takto zachytával ďalšie drony. Okrem tohto drona Čína tiež vyvinula robota špeciálne navrhnutého na boj s lietadlami piatej generácie F-35, ktorý je vybavený systémami elektronického boja a rušenia signálov.
Za „superveľmoc dronov“ sa označuje Irán, proti ktorému obstoja predovšetkým izraelské bezpilotné lietadlá. Drony z Izraela môžu lietať pod úrovňou pokrytia štandardnými vojenskými radarovými systémami a používať technológiu GPS na vykonávanie špičkových útokov na citlivé ciele, pričom ich výrobná cena je zlomok ceny stíhacieho lietadla. Môžu byť tiež nasadené v „rojoch“, ktoré môžu oklamať alebo uniknúť konvenčným obranným systémom. Dokonca aj malé bezpilotné drony sa dajú premeniť na zbrane tak, že ich vybavia výbušninami alebo ich jednoducho nasadia v obývaných oblastiach. Podľa izraelského ministerstva hospodárstva dosiahol vývoz bezpilotných lietadiel v rokoch 2005 až 2013 hodnotu 4,6 miliárd dolárov, čo predstavuje približne 10% vojenského exportu krajiny. Odborníci hovoria, že iránske drony môžu konkurovať bezpilotným lietadlám z hociktorej krajiny. Najpodstatnejší je však fakt, že nasadenie dronov vo vojenských operáciách je nový fenomén vo vojenstve a pre Spojené štáty by bolo veľkým rizikom pustiť sa do otvoreného vojenského konfliktu s Iránom, ktorý práve vďaka bezpilotným lietadlám mení rozostavenie „figúrok na strategickej šachovnici“ Blízkeho východu.