Vojenská porážka USA v Afganistane – diplomatické rozhovory s Talibanom sú jediným reálnym východiskom z vojny
Americký zámer z roku 2001 zlikvidovať Taliban v Afganistane sa neskončil úspešne a už od roku 2010 sa opakujú pokusy rokovať s Talibanom, aby sa dlhotrvajúca vojna skončila. Predchádzajúci afganský prezident Hámid Karzaj kládol diplomatickým snahám najrôznejšie prekážky a vo Washingtone nedokázali situáciu vyhodnotiť reálne tak, aby namiesto vojenského riešenia uprednostnili diplomatický kompromis. Radikálni predstavitelia hnutia Taliban oslovili minulého roku amerického prezidenta Donalda Trumpa otvoreným listom, v ktorom ho vyzvali, aby Spojené štáty po 16 rokov vojny opustili Afganistan. Čínska a ruská diplomacia už dávno presadzovali riešenie situácie v Afganistane diplomatickým dialógom vlády v Kábule s povstalcami Talibanu, ktorí majú pod kontrolou väčšinu územia krajiny.
Britský denník Financial Times priniesol informáciu, že americkí predstavitelia sa stretli so svojimi partnermi z Talibanu najmenej dvakrát za posledné tri mesiace. Podľa sprostredkovateľov týchto stretnutí Washington sa snaží reštartovať mierové rozhovory, ktoré by mohli konečne ukončiť najdlhšie trvajúcu vojnu Spojených štátov. Oficiálni činitelia Pakistanu uviedli pre denník Financial Times, že pomohli zorganizovať takéto stretnutia v Katare, kde má hnutie Taliban politickú kanceláriu, čo nezávisle potvrdili aj nemenovaní činitelia Talibanu, ktorí viedli tieto rokovania. Vysokopostavený vládny činiteľ v Islamabade vyhlásil, že Pakistan poskytol zástupcom Talibanu bezpečný prechod cez jeho územie, aby mohli cestovať zo svojej krajiny do Kataru.
„Vedeli sme, že Taliban smeruje na stretnutie s USA v Katare a Američania tiež vedeli, že prídu touto cestou“ – povedal jeden z pakistanských predstaviteľov. Ďalšia osoba, ktorá sa podieľala na príprave rozhovorov uviedla: Aj keď Američania na verejnosti hovoria, že Pakistan v Afganistane nerobí dosť na obnovenie mieru, veľmi dobre vedia, že Pakistan hrá veľmi dôležitú úlohu. V tejto súvislosti denník Financial Times píše, že americký prezident Donald Trump minulý rok oznámil nový „vojenský tlak“ v Afganistane a vyslal tisícky ďalších vojakov, aby podporili afganské bezpečnostné sily, ktoré boli v posledných rokoch pod veľkým tlakom povstalcov. Podľa tvrdenia denníka New York Times americká vojenská stratégia nemá však za cieľ prevziať kontrolu nad celou krajinou.
Americkí predstavitelia tvrdia, že afganské jednotky, ktoré podporujú Spojené štáty, ustupujú z menej riedko osídlených oblastí a zameriavajú sa na ochranu kľúčových mestských centier, ako je napríklad Kábul. Predstavitelia USA uviedli, že chceli podporiť mierové rozhovory s Talibanom paralelne s vojenským tlakom, ale vždy trvali na tom, že by mali prebiehať medzi Talibanom a afganskou civilnou vládou – a nie USA. Taliban však trval, že bude rokovať iba so Spojenými štátmi. Napriek uvedeným verejným vyhláseniam pakistanskí predstavitelia potvrdili, že medzi Talibanom a USA sa začali úvodné rozhovory, ktoré by nakoniec mohli viesť k mierovej dohode. Ministerstvo zahraničných vecí USA nekomentovalo, či sa rozhovory začali, ale hovorca potvrdil cestu Alice Wellsovej do Kataru.
Najvyššia americká diplomatická predstaviteľka pre južnú Áziu Wellsová nedávno odcestovala na stretnutie z ministrami a úradníkmi v Katare, kde spolu hovorili o pokrok smerujúcemu k afganskému mierovému procesu. „Spojené štáty skúmajú všetky možnosti, ako napredovať v mierovom procese v úzkej spolupráci“ – povedal americkí hovorca. Podotkol, že „akékoľvek rokovania o politickej budúcnosti Afganistanu budú medzi Talibanom a afganskou vládou. V tejto dobe nepočítame so žiadnymi ďalšími stretnutiami.“ Stretnutia v Katare sú po prvýkrát od roku 2015, keď sa uskutočnili schôdzky medzi afganskými a talibanskými predstaviteľmi v Pakistane za účasti Spojených štátov a Číny, ale tieto rozhovory sa skončili, keď Kábul oznámil, že vodca Talibanu Mullah Mohammed Omar je už dva roky mŕtvy.