Už Napoleon varoval, že keď sa Čína prebudí, otrasie to svetom – americká paranoja z Číny je nešťastím nielen pre USA
Temer denno-denne prichádzajú správy o tom, že vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou sa vyostrujú a podľa niektorých analytikov smerujú k otvorenému konfliktu. V minulom roku americký politológ a špecialista v oblasti jadrových zbraní a terorizmu Graham Allison vydal knihu „Predurčení k vojne. Môžu Amerika a Čína uniknúť Thúkýdidovej pasci?“ – v ktorej varoval, že „Čína a Spojené štáty sa v súčasnosti uberajú po trajektóriách, ktoré – ak obe strany nepodniknú náročné a nepríjemné kroky so zámerom ich konflikt odvrátiť – povedú k zrážke a vojne.“ Sme svedkami toho, že rozmach Číny prináša so sebou rýchly a čo do rozsahu úplne nevídaný posun globálnej mocenskej rovnováhy. Uznávaný americký expert v spomínanej knihe pripomenul varovanie Napoleona spred dvoch storočí: „Nechajte Čínu spať, pretože až sa prebudí, otrasie to svetom.“
Bývalý šéf čínskej sekcie Kongresovej knižnice USA a bývalý univerzitný knihovník Čínskej univerzity v Hongkongu Chi Wang v kontexte s aktuálnym vývojom nastolil v denníku South China Morning Post otázku: „Keď sa Američania obávajú Číny, čoho sa v skutočnosti boja ?“ Podľa jeho názoru americká paranoja z Číny je formovaná obmedzenými názormi „protičínskych jastrabov.“ Je nešťastím, že sa priemerný Američan naučil podozrievať čínsku vládu, ale nič nevie o priemernom Číňanovi. V súčasnosti sa zdá, že vzťahy medzi USA a Čínou sú za uplynulé desaťročia na najnižšej úrovni a vzájomné vnímanie na oboch stranách je zahmlené nedorozumením a paranojou. Za takejto situácie je mimoriadne dôležité, ako sa mladí Američania učia čínske dejiny a poznávajú kultúry Číny. V tejto súvislosti Chi Wang pripomína, že 70 rokov žil v Spojených štátoch a učil históriu na Georgetownskej univerzite viac ako 60 rokov pred odchodom do dôchodku v roku 2016. Keď prednášal, opatrne dbal na výber kníh pre svojich študentov od západných a čínskych autorov, aby si mohli vytvoriť vlastné názory o Číne.
Dnes sa študenti sinológie v USA učia z obmedzeného zoznamu učebníc prevažne od amerických autorov. V Spojených štátoch je čoraz ťažšie, aby experti na Čínu prezentovali názory o Číne, ktoré sú v rozpore s protičínskym vnímaním vlády a médií. To všetko môže mať závažné dôsledky na americkú politiku voči Číne o niekoľko desaťročí. Do výkladu čínskej histórie v USA vstúpila nová generácia amerických autorov, zatiaľ čo dôležité diela čínskych historikov 20. storočia sú do značnej miery ignorované. Nadmerné spoliehanie sa na amerických autorov poskytuje študentom jednostranné chápanie Číny. Oproti tomu na čínskych univerzitách sa učia študenti amerických dejín z čínskych aj amerických učebníc. Existuje nebezpečenstvo nadmerného spoliehania sa len na jeden text. Ak sa generácia amerických sinológov naučí čínske dejiny v rovnakej knihy, určite to zanechá určitý stupeň „monotónnosti“ v ich predstavách o Číne.
Autor článku v denníku South China Morning Post uvádza ako príklad knihu Michaela Pillsburyho – v súčasnosti konzultanta amerického ministerstva obrany – ktorý je známy svojimi konzervatívnymi názormi o Číne. Mnohí analytici sú presvedčení, že jeho kontroverzná kniha „Aká je tajná stratégia Číny nahradiť Ameriku ako globálnu superveľmoc“ bola rozhodujúca pri formovaní postojov Trumpovej administratívy k Číne. Súčasná administratíva je tiež závislá na protičínskych jastraboch, ako je Peter Navarro, ale medzi odborníkmi na Čínu sa nevyskytujú známi americkí sinológovia, ktorí si vybrali toto povolanie ako profesionálnu vášeň – a nie kvôli nenávisti voči Číne. V súčasnej situácii je v Spojených štátoch malý priestor pre tých, ktorí zastávajú neutrálne alebo pozitívne názory na Čínu.
Jedným z najviac informovaných odborníkov na Čínu v USA je Susan Thorntonová, ktorá pôsobila ako asistentka štátneho podtajomníka pre východoázijské a pacifické záležitosti, ale svoj post opustila, pretože administratíva neschválila jej nomináciu. Američania sa boja Číny. V Spojených štátoch neprejde temer ani deň bez toho, aby médiá nehovorili o vzťahu medzi USA a Čínou ako o „ďalšej studenej vojne.“ V tejto súvislosti sa Chi Wang vyjadril, že namiesto konštatovania, že „Američania sa boja Číny“, malo by sa hovoriť, že „Američania sa boja čínskej vlády.“ Obávajú sa dôsledkov politiky agresívneho vodcu, ako je Si Ťin-pching, ktorý vytvára kult podobný kultu Maovej osobnosti. Autor článku zastáva názor, že je dôležité povzbudiť mladých šudí, aby študovali Čínu s otvorenou mysľou, namiesto úzkeho „objektívu jastrabov.“ Podotýka, že vzťahy medzi USA a Čínou sa ďalej zhoršujú, takže zostáva iba dúfať, že protičínski „jastrabi“ nenasmerujú USA na cestu, z ktorej nieto návratu. Diplomacia si vyžaduje efektívnu komunikáciu a schopnosť porozumieť kultúre, histórii a jazyku – myslí si Chi Wang, ktorý v súčasnosti pôsobí ako spolupredseda Nadácie pre politiku USA a Číny.