USA v podstate diktujú Ukrajine stratégiu boja – Bidenova administratíva sa obáva, že Vladimír Putin bude eskalovať jadrovými zbraňami
Stratégia, ktorú Bidenova administratíva teraz vnucuje Ukrajine, pomohla jej vojnovému úsiliu a zároveň ju podkopala. Kontrolou toho, ako Ukrajina môže a nemôže útočiť americkými zbraňami, z toho USA urobili oveľa dlhšiu a ničivejšiu vojnu, než musela byť. Bidenova administratíva sa obáva, že Vladimír Putin bude eskalovať, ak Kyjev zaútočí na ruské územie raketami a bezpilotnými lietadlami s logom „Made in USA.“ Prezident Putin sa teší zo šírenia takéhoto strachu. Opakovane sa vyhrážal jadrovým armagedonom, ak Ukrajinci prekročia tú či onú červenú čiaru. Napriek tomu vždy ustúpil. Rusko mieri na Ukrajine na všetko, na čo chce – od vojenských po civilné ciele, od elektrární po železničné trate – a Ukrajina nemôže vrátiť úder americkými zbraňami. Dňa 10. mája Rusi zaútočili cez hranicu a smerovali na Charkov, ktorý je druhým najväčším mestom Ukrajiny. Pred vojnou malo mesto 1,5 milióna obyvateľov a je len 34 kilometrov od Ruska. Rusi celé mesiace nemilosrdne bombardovali mesto zvnútra ruského územia, čím ničili infraštruktúru Charkova a zabíjali jeho obyvateľov.
Profesor strategických štúdií na University of St. Andrews v Škótsku Phillips O’Brien v komentári pre denník The Wall Street Journal podotkol, že teraz, keď Rusi spustili pozemnú inváziu, výhoda chránenej domácej základne nebola nikdy zrejmejšia. Ukrajinci sa nemôžu zameriavať na ruské základne plné vojakov, sklady plné zbraní a zásob alebo vojenské vybavenie, ak sa nachádzajú niekoľko kilometrov za rusko-ukrajinskou hranicou. USA poskytli Rusku obrovské strategické útočisko. Rusi sa nemusia obávať, že nebudú mať sily na obranu vlastnej hranice, ale môžu zaútočiť, kde a ako chcú. Môže tiež vypustiť smrtiace a účinné drony z ruského územia. Rusi efektívne využili svoju výhodu v úvodných fázach ofenzívy – presunuli sily na pozície a držali ich v relatívnej bezpečnosti až do poslednej možnej chvíle. Na druhej strane Ukrajinci sa nemohli opevniť až po hranicu, keďže nemohli strieľať na ruské územie. Ukrajina môže v podstate strieľať na Rusov až potom, čo sa títo dôkladne pripravia na boj.
USA v podstate diktujú Ukrajine stratégiu bojiska: Proti Rusom musíte bojovať iba vo svojich vlastných mestách a dedinách. Rusi medzitým môžu slobodne zaútočiť na Ukrajinu na diaľku. Táto stratégia je hlúpa. Znova a znova sa ukázalo, že ruské hrozby eskalácie boli falošné. Vzor vyzerá asi takto: USA sa rozhodnú, že prekročenie určitej hranice povedie k ruskej eskalácii a možno aj k použitiu ruskej jadrovej zbrane. Takže Ukrajina je zbavená určitých zbraňových systémov, najprv salvových raketometov Himars, potom tankov M1 Abrams, potom taktických rakiet ATACMS a stíhačiek F-16. Potom to však Bidenova administratíva prehodnotí, buď preto, že európsky štát poskytol niečo podobné, alebo preto, že Ukrajina zrejme prehráva. USA menia názor a zavádzajú systém, ktorý sa často používa s veľkým efektom – a bez eskalácie na ruskej strane. V tom bode si Rusi vyberú nový systém, ktorý nechcú, aby ho Ukrajina mala, a cyklus sa začína odznova.
Niečo podobné sa stane, keď Ukrajina útočí na miestach, ktoré boli považované za zakázané. Počas prvých dvoch rokov vojny USA neposkytli Ukrajine nič, čo by sa mohlo dostať na Krym, za predpokladu, že akýkoľvek útok na polostrov americkými zbraňami bude eskalujúci. Potom – pred niekoľkými týždňami – sa Bidenova administratíva obrátila a poskytla Ukrajine balistické rakety ATACMS schopné zasiahnuť Krym. Zdá sa, že 17. mája Ukrajinci použili ATACMS na zničenie ruskej vojnovej lode v Sevastopole. Rusi neeskalovali. Vzhľadom na to, aký bol Krym talizman pre prezidenta Putina, je ťažké vidieť niečo iné ako podobnú reakciu, ak by Ukrajina zaútočila na vojenské ciele v Rusku. Alternatívou je prinútiť Ukrajinu, aby viedla vojnu podľa zvrátených limitov – typ, ktorý by USA nikdy neprijali. Preto treba radšej dať Ukrajine najlepšiu šancu bojovať vo vojne a vyhrať. Bolo by to lepšie skôr ako neskôr !