Tichá hrôza pre oponentov Ruska z parlamentných volieb v Taliansku – bude „fanúšik“ prezidenta Putina premiérom v Ríme ?
Výsledky nedeľňajších parlamentných volieb v Taliansku očakávali v európskych metropolách s netrpezlivým napätím. Po otrase z Brexitu a mesiacoch nervozity z rokovaní o zostavovaní koaličnej vlády v Nemecku lídri Európskej únie čakali, ako sa presadia vo voľbách tzv. antisystémové politické strany, ktoré sa netaja svojím euroskepticizmom, kritizujúce zle fungujúci spoločenský systém a ktoré sa uchádzali o priazeň voličov sľubmi, prekračujúcimi rámec reálnych možností talianskej ekonomiky – napríklad zavedenie minimálnej mesačnej mzdy 780 €.
Ruský denníka „Vzgljad“ označil výsledky nedávnych parlamentných volieb v Taliansku za senzačné a jedného z potenciálnych kandidátov na premiéra Mattea Salviniho zo strany Liga za „tichú hrôzu pre oponentov Ruska na Západe.“ Denník pripomína, že Salvini niekoľkokrát navštívil Krym, fotografoval sa na Červenom námestí v tričku s portrétom Putina, v rovnakom tričku prišiel do Európskeho parlamentu, teda otvorene a tvrdo bojoval proti silám, ktoré sa snažia démonizovať Rusko. Šancu stať sa talianskym premiérom má politik, ktorý nazval ruského prezidenta Vladimíra Putina „najlepším štátnikom na svete“ a na čele najúspešnejšieho politického subjektu v talianskych parlamentných voľbách je 31-ročný Luigi Di Mayo, zástanca zrušenia sankcií proti Rusku.
Ruský denník poznamenal, že Salviniho strana býva nazývaná „populistická“, hoci v podstate je rovnaká ako Národný front Marine Le Penovej vo Francúzsku alebo Alternatíva pre Nemecko. Počtom získaných hlasov je víťazom volieb Hnutie 5 hviezd na čele s Luigi Di Mayom. Tento kritik existujúceho politického systému v Taliansku sa sotva spojí s jeho typickým predstaviteľom Silviom Berlusconim, a preto sa špekuluje o koalícii hnutia so Salviniho Ligou; Berlusconi už naznačil, že by akceptoval ako koaličného premiéra Mattea Salviniho. Di Mayo pri minuloročnej návšteve USA deklaroval bezpodmienečnú príslušnosť Talianska k Západu a Spojené štáty označil za najväčšieho spojenca svojej krajiny. Avšak nie je proti zrušeniu protiruských sankcií a v jeho hnutí mnohí politici sú považovaní za „proruských.“
V skutočnosti v Taliansku jednoducho neexistujú žiadni politici, ktorí by podporovali pokračovanie vojny sankcií proti Rusku – prakticky všetci sú za ich zmiernenie a postupné odstránenie. Denník „Vzgljad“ nastolil otázku, prečo teda Taliansko nezablokuje ich predlžovanie v Bruseli ? Pretože jedna vec sú verejné vyhlásenia a nálada voličov, ale druhou sú utajené mechanizmy talianskej exekutívy. Súčasná finančná situácia Talianska je taká zlá a jej závislosť od politiky Európskej únie je taká silná, že Taliansko nebude priekopníkom ukončenia európsko-ruského obchodného a politického konfliktu. Na posilňovanie vzťahov na národnej úrovni má Rím síl dosť, ale tlačiť celú Európsku úniu k zmiereniu s Ruskom – na to nemá.
Podľa ruského denníka šéf Hnutia 5 hviezd Luigi Di Mayo svojou výzvou na postupné odstránenie sankcií sa javí ako protiruský „jastrab“ v porovnaní so Salvinim a dokonca aj s Berlusconim. Inak bývalý premiér nezakrýva svoje priateľstvo s Putinom a demonštratívne ho navštívil na už ruskom Kryme. Denník sa domnieva, že aby sa Salvini nemohol stať talianskym premiérom, „atlantisti“ majú jedinú možnosť: akceptovať na túto pozíciu Luigiho Di Maya. Potom už iba od jeho duševného odhodlania bude závisieť to, ako Hnutie 5 hviezd zostane verné svojmu revolučnému, proti-elitárskemu postoju. Nemožno pochybovať o tom, že nová talianska vláda bude v každom prípade označovaná ako „proruská.“ A to bez ohľadu na to, či novým premiérom bude „fanúšik“ Putina alebo mladý stúpenec zrušenia sankcií proti Rusku.[1]