Teroristický útok vo Viedni sa týka aj Bratislavy – Rakúsko má relatívne početnú moslimskú komunitu
Po večernom teroristickom útoku islamistov 2. novembra 2020 neďaleko synagógy Stadttempel vo Viedni polícia oznámila doteraz štyri obete a 22 ďalších zranených osôb. Jedného z teroristov polícia zastrelila, ale nevylučuje, že ďalší môžu byť na úteku. Keďže rakúske hlavné mesto je iba necelých sedemdesiat kilometrov od Bratislavy, existujú odôvodnené indície, že by sa teroristická aktivita mohla preniesť aj na územie Slovenska. Rakúske policajné a spravodajské zložky monitorujú aktivity moslimských radikálov – vrátane tých, ktorí prichádzajú z Bosny alebo cez Bosnu do Rakúska – už niekoľko rokov. Niektorí kritici však vyčítajú rakúskym úradom, že sa tomuto problému nevenujú primeranou mierou. Rakúski predstavitelia odôvodnene argumentujú, že nie je tomu tak, ale publicita tohto bezpečnostného rizika by mohla vo verejnosti vyvolať alebo povzbudiť averzné nálady niektorých Rakúšanov voči príslušníkom moslimskej komunity, ktorá je v krajine pomerne početná.
Podľa informácií zo spravodajských zdrojov prítomnosť niektorých džihádistov v Rakúsku súvisí aj s tým, že koncom roku 2014 museli opustiť Bosnu, keď bosnianske bezpečnostné zložky razantne zasiahli proti najagresívnejším džihádistom na severovýchode kantónu Tuzla. Podporovali ich operatívci iránskych špeciálnych služieb a boli medzi nimi sunnitskí extrémisti z viacerých štátov Blízkeho východu. Znepokojenie vyvoláva prepojenie iránskych agentov a bosnianskych salafistov, ktorí sa fanaticky usilujú o reislamizáciu spoločnosti. Adeptov na teroristické akty verbujú islamisti aj medzi migrantmi, ktorí našli útočisko v Rakúsku. Dokazuje to prípad 25-ročného imigranta z Maroka, ktorého polícia zatkla v decembri 2016 v utečeneckom tábore Salzburg Fuschl v súvislosti s jeho kontaktmi na islamistickú teroristickú organizáciu.
Zadržanie tohto mladíka, ktorý pripravoval teroristický útok vo Viedni, nie je prvý prípad islamistického extrémistu odhaleného v Rakúsku. Už v novembri 2014 zatkli príslušníci špeciálnej jednotky ‚Cobra‘ v rámci operácie ‚Palmyra‘ bosniansko-srbských džihádistov Mohameda M. a Mirsada Omeroviča. Stalo sa tak v rámci rozsiahlej razie, pri ktorej okolo 900 policajných dôstojníkov prehľadalo vyše 40 bytov a modlitební, v ktorých hľadali teroristické propagačné materiály, peňažnú hotovosť, zbrane a iné zakázané predmety. Bolo zatknutých 13 podozrivých osôb a 16 ľudí bolo predvedených na policajný výsluch. Zadržaný Mirsad Omerovič bol šéfom džihádistickej siete, žil vo Viedni ako rakúsky štátny občan a verboval ‚svätých bojovníkov‘ nielen v Rakúsku, ale aj vo Švajčiarsku a v Nemecku. Rakúsky súd ho odsúdil na 20 rokov odňatia slobody.
Kvôli objektívnosti je potrebné si všimnúť, že islam je v Rakúsku po katolicizme druhé najrozšírenejšie náboženstvo a prevažujúca väčšina rakúskych moslimov nie je naklonená myšlienkam radikálneho islamu. Početná moslimská komunita žije vo Viedni, kde sa v posledných rokoch objavili prívrženci radikálneho islamu, ktorí mladú generáciu moslimov infikujú džihádistickou ideológiou a môžu ich inšpirovať k násilným činom. Rakúske médiá upozornili na samozvané moslimské hliadky, ktoré aktívne a tvrdo presadzujú islamské právo šaría. Dokonca niektorí Viedenčania sa boja chodiť do mestských štvrtí, kde samozvaní strážcovia islamu vystupujú ako ochrancovia poriadku. Rakúske bezpečnostné zložky sú však oficiálne zdržanlivé, pokiaľ ide o poskytovanie informácií o islamistických extrémistoch, aby tým nepovzbudzovali rakúskych pravicových extrémistov.
V boji proti islamskému terorizmu Rakúšania efektívne spolupracujú hlavne s nemeckými policajnými a spravodajskými orgánmi, ale logistickú prípravu nedávnej teroristickej akcie vo Viedni – ku ktorej sa prihlásila organizácia Islamský štát – nezachytili ich agentúrne siete ani SIGINT, monitorujúci komunikáciu a pohyb podozrivých osôb. Špekuluje sa o tom, že teroristický akt pri viedenskej synagóge môže byť odplatou za angažovanosť Rakúska v medzinárodnej koalícii proti Islamskému štátu, ale nevylučuje sa ani to, že môže ísť o akciu v rámci širšej teroristickej operácie na európskom kontinente, kde radikálni moslimovia pobúrene reagovali na kampaň francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona proti tzv. islamskému separatizmu. Islamskí radikáli sa chcú pomstiť všetkým, ktorí prejavili solidaritu s postojom Macrona. V takomto kontexte treba vnímať aj bezpečnostné riziká pre Slovensko, pretože z Viedne do Bratislavy je vzdialenosť „iba na skok!“