Sovietsky špión George Blake sa v Moskve dožil 95-ich rokov
Tlačová služba ruskej rozviedky SVR (Služba zahraničnej rozviedky Ruska) poskytla verejnosti pri príležitosti 95. narodenín bývalého príslušníka britskej rozviedky MI6 Georgea Blakea jeho vyhlásenie, v ktorom uviedol motívy svojej špionážnej činnosti v prospech Sovietskeho zväzu.
Podľa ruského denníka Vzgljad špión na dôchodku v Rusku – kde žije už 52 rokov po dramatickom úteku z britského väzenia – povedal: „“Mohol som sa stať pokojným kňazom, ale stal som sa rozviedčíkom. Mohol by som ľahko prežiť vojnu a nasledujúce roky, ale vybral som si nebezpečnú cestu aktívneho účastníka odboja. Zázrakom som unikol nacistickému koncentračnému táboru, stal som sa príslušníkom britských špeciálnych síl, opakovane riskoval svoj život“. Pripomenul, že „po skončení druhej svetovej vojny ako člen britskej tajnej služby som stál v predných radoch protivníkov Ruska, mojej súčasnej vlasti.“
George Blake po prijatí do britskej rozviedky MI6 absolvoval v rokoch 1947-1948 kurz ruštiny na univerzite v Cambridge. Potom bol vyslaný ako diplomat do Južnej Kórei, kde po vypuknutí vojny v roku 1950 padol do severokórejského zajatia a strávil tu tri roky. Prijal návrh pracovať pre rozviedku KGB a svoje rozhodnutie neskôr odôvodnil tým, že ho k tomu priviedlo barbarské bombardovanie severokórejských civilistov a štúdium kníh Karola Marxa. V roku 1953 sa vrátil do Veľkej Británie a o tri roky ho MI6 poslala do Berlína, kde mal verbovať sovietskych dôstojníkov. Poskytoval KGB informácie o britských a amerických spravodajských operáciách, medzi ktoré patrila aj neskôr známa operácia „Gold“. Išlo o tajný tunel do východného Berlína, z ktorého CIA a MI6 odpočúvali telefonické linky Sovietskej armády v NDR.
Vďaka Blakeovej zrade sa KGB podarilo odhaliť asi štyridsiatich agentov MI6 a zneškodniť väčšinu operácií britskej rozviedky vo východnej Európe. Existovali aj domnienky, že Blake prezradil dôstojníka sovietskej vojenskej rozviedky (GRU) Petra S. Popova, ktorý bol v roku 1960 za velezradu popravený. Neskoršie pramene uvádzajú, že Popova prezradil dôstojník CIA pôsobiaci na americkom veľvyslanectve v Moskve. Na stopu Georgea Blakea doviedol Britov poľský trojitý agent Michael Goleniewsky, ktorý v januári 1961 ušiel do Spojených štátov. V máji 1961 britský súd odsúdil agenta Blakea na 42 rokov väzenia. O päť rokov sa mu podarilo za pomoci troch spoluväzňov z väzenia dobrodružnou cestou utiecť a cez východné Nemecko sa dostal až do Moskvy.
V roku 1990 vydal vo Veľkej Británii pamäti, proti ktorým britská vláda zasiahla, ale Blake za obrátil na Európsky súd pre ľudské práva, ktorý mu priznal náhradu vo výške 5 000 £. Pri príležitosti jeho 85. narodenín v roku 2007 mu ruský prezident Vladimír Putin udelil vyznamenanie Rád priateľstva; Putin mu blahoželal aj pri príležitosti jeho deväťdesiatky. Legendárna postava sovietskej a ruskej špionáže zostala oddaná Rusku a komunizmu, čo potvrdzuje aj jeho posledné vyhlásenie pri príležitosti jeho nedávneho životného jubilea.