Sklamaní voliči sa už nevrátia do „košiara“ Matoviča, Remišovej ani Sulíka – zodpovednosť za budúcnosť sa presúva na Pellegriniho
Slovensko si pripomína tridsiate výročie samostatnej štátnosti, ale politické pomery v krajine nenapĺňajú mnohých optimizmom, resp. uspokojením, že máme stabilný demokratický štát, ktorý spravuje kompetentná a efektívne fungujúca vláda. Prevláda pocit chaosu a neistoty, ako Slovenská republika prekoná nadchádzajúce obdobie geopolitických otrasov, energetických šokov a ekonomicko-sociálnych defektov, sprevádzajúcich otrasy globálnych štruktúr. O dva mesiace budú tomu už tri roky, čo si väčšina občanov zvolila vládu, ktorú v prevažujúcej miere vytvorili polovzdelanci, ľudia so sploštenou čierno-bielou spoločenskou optikou a tiež s trochu jednoduchším vnímaním zložitosti systému vládnutia v demokracii. V parlamente sa ocitli osoby, ktoré nedisponujú kvalifikovaným politickým úsudkom a ani úrovňou inteligencie, aká sa očakáva od verejného činiteľa na zodpovednom poste.
Aktuálne sme svedkami pokusov o vytvorenie novej vlády, keďže súčasnej vláde Eduarda Hegera bola vyslovená nedôvera. Kuriózne v tejto situácii vyznieva však fakt, že novú vládnu väčšinu majú vytvoriť rovnakí ľudia, ako tí, ktorí až do pádu Hegerovho kabinetu podporovali koaličný „zlepenec“ – čo je síce pejoratívny výraz publicistického typu, ale metaforicky vystihuje politicky nesúrodý charakter exekutívy, aká vládla na Slovensku od marca 2020. Za snahou koaličných politikov môže byť ich nádej, že ak dovládnu do termínu riadnych parlamentných volieb, tak si možno zlepšia svoje teraz mizerné volebné vyhliadky v roku 2024 – či aspoň predĺžia si svoj sociálny status, fixovaný platom ministra či poslanca parlamentu. Alebo sa azda podaktorí spoliehajú na zázrak, že ich sklamaní voliči sa nechajú obalamutiť rečami o návrate Roberta Fica a vrátia sa do „košiara“ Matoviča, Remišovej alebo Sulíka ?
Vládna koalícia s napätím očakáva, aký bude výsledok referenda o predčasnom skončení volebného obdobia Národnej rady SR, ktoré sa uskutoční 21. januára 2023. V súčasnosti nemožno s istotou predvídať, či sa na referende zúčastní dostatok občanov, aby bol jeho výsledok právoplatný. V každom prípade bude to „lakmusový papierik,“ ktorý ukáže, aká je politická nálada voličov. Hlavným iniciátorom referenda bola strana Smer-SD, a preto jeho výsledok bude do určitej miery signálom, aký je vplyv tejto strany na vytváranie verejnej mienky. Na druhej strane nemožno referendové výsledky jednoznačne interpretovať ako náklonnosť strane Roberta Fica, pretože za konanie referenda za vyslovili aj iné opozičné politické strany. V každom prípade však januárové referendum prispeje k dynamike vnútropolitického vývoja na Slovensku a bez ohľadu na jeho výsledok neposilní vládnu koalíciu.
Najnovšie výsledky prieskumov volebných preferencií potvrdzujú názory analytikov, ktorí sa zhodli v hodnotení, že vládna kríza stupňujúca sa v posledných týždňoch zúžila voličskú základňu koaličných politických strán. Najväčší úpadok postihol stranu Sloboda a Solidarita, ktorá sa v júli pokúsila o nátlakový manéver na vypudenie Igora Matoviča z kresla ministra financií. Ukazuje sa, že predseda SaS Richard Sulík a jeho kolegovia nesprávne odhadli situáciu v poslaneckom klube OĽaNO i postoje ostatných koaličných partnerov. Nasledujúce kroky Sulíka viedli síce nakoniec k pádu vlády, ale Sulíkov nekonzistentný postoj a jeho krkolomné špekulácie podnietili odchod voličov z jeho „stáda.“ Pritom sa zdá, že viacerí zo Sulíkových „odídencov“ zakotvili v strane Progresívne Slovensko, ktorá na nich pôsobí serióznejším dojmom ako SaS.
Na Slovensku teda naďalej pokračuje vývoj k prehlbovaniu neistoty a politickej nestability. Bremeno zodpovednosti za najbližšiu budúcnosť krajiny sa definitívne presúva na Petra Pellegriniho a jeho stranu Hlas-SD. Bývalý Ficov stranícky kolega si zrejme túto neľahkú situáciu uvedomuje, o čom svedčia aj viaceré jeho vyjadrenia prednesené na verejnosti. Ilustruje to aj jeho nedávne diplomaticky formulované dištancovanie sa od slov jedného z predstaviteľov strany Hlas-SD, ktorý pripustil odstránenie Daniela Lipšica z postu špeciálneho prokurátora. Pellegrini zdôraznil, že odstránenie Lipšica nie je program strany Hlas-SD, ktorá nejde do volieb preto, aby ho odvolala z funkcie. Líder aktuálne najsilnejšej politickej strany na Slovensku opatrne váži slová, lebo si uvedomuje, že ak by mal v budúcnosti zostavovať koaličnú vládu nemôže začať šermovať silnými slovami. Pelegriniho váhu na slovenskej politickej scéne teraz i v budúcnosti vníma prezidentka republiky Zuzana Čaputová, a preto ho ani teraz – podobne ako v minulosti – nevynechala z konzultácií o tom, ako riešiť pomery po páde Hegerovej vlády.