23. mája 2018

Ruské obmedzenia Zmluvy o otvorenom nebi nad Kaliningradom – aj Američania sa boja ruskej leteckej „špionáže“

Od Igor Cibula

Ruský televízny kanál „Zvezda“ oznámil, že na leteckej základni Kubinka pri Moskve začalo sa testovanie nového ruského prieskumného lietadla Tu-214ON. Ak sa koncom mája 2018 potvrdí, že testy boli úspešné, Rusko bude mať jedno z najmodernejších lietadiel, ktoré sa používajú na letecký prieskum. Je vybavené systémom monitorovacích zariadení, ako sú optické panoramatické kamery, videokamery fungujúce v reálnom čase, rádiolokátory, špeciálne postranné zobrazovacie zariadenia so syntetizovanou clonou a infračervené zobrazovacie systémy. Novinkou je používanie digitálnych fotoaparátov typu OSDCAM, ktoré umožňujú dokonalé snímkovanie pozorovaných objektov.

Podľa ruského denníka Kommersant 22.mája 2018 sa zišla vo Viedni Poradná komisia pre Zmluvu o otvorenom nebi, aby posúdila otázku certifikácie nového ruského prieskumného lietadla Tu-214ON. Zmluva podpísaná v roku 1992 vstúpila do platnosti v roku 2002. Poskytuje signatárskym štátom právo lietať nad územím zmluvných partnerov, aby mohli vzájomne sledovať ich vojenskú činnosť a tým znižovať úroveň napätia medzi štátmi. Američania by tiež chceli obnoviť svoj letecký park prieskumných lietadiel, ale kongresmani nedávno vyškrtli z obranného rozpočtu výdaje plánované na tento účel, pretože sa domnievajú, že Rusko porušuje túto zmluvu. Odborníci nevylučujú, že sa môže stať obeťou súčasnej konfrontácie medzi Moskvou a Washingtonom.

Podľa uvedenej zmluvy USA uplatňujú voči Ruskej federácii niekoľko nárokov. Po prvé, považujú za protiprávnu skutočnosť, že hoci Zmluva o otvorenom nebi povoľuje lety do vzdialenosti 5 500 km, ruské orgány zaviedli v Kaliningradskej oblasti limit 500 kilometrov. Oblasť je pre Spojené štáty a ich spojencov v NATO osobitne zaujímavá, pretože tu sídli Baltská flotila a v posledných rokoch tam Rusko zvýšilo svoje vojenské aktivity. V regióne bol úplne modernizovaný systém protivzdušnej obrany, inštalovali sa protilietadlové raketové systémy S-400 a najmodernejší radar, ako aj pobrežné protilodné raketové komplexy. V rámci vojenských cvičení sa tam pravidelne vysielajú mobilné systémy riadených striel „Iskander-M“, ktoré môžu dopravovať konvenčné aj jadrové hlavice.

Za druhé porušenie Zmluvy o otvorenom nebi považuje americká strana fakt, že Rusko nesúhlasí, aby cudzie štáty vykonávali pozorovacie lety v desaťkilometrovom pásme pozdĺž hranice s Abcházskom a Južným Osetskom. Ruské orgány sa odvolávajú na doložku zmluvy, podľa ktorej „lety sa uskutočňujú nie bližšie ako 10 km od hranice štátu, ktorý nie je jej účastníkom.“ Rozpory medzi Ruskom a USA spočívajú v tom, že Moskva uznáva Abcházsko a Južné Osetsko za nezávislé štáty, ale Washington nie. Aj ruské úrady majú výhrady voči Spojeným štátom, pretože USA zrušili prestávky na oddych posádok pozorovacích lietadiel v nočnej dobe pri tankovaní na leteckých základniach Robins (štát Georgia) a Ellswort (štát Južná Dakota). Podľa ruského ministerstva zahraničných vecí tým sa porušujú normy záťaže pre posádky a bezpečnosť pozorovacích letov.

Moskva sa tiež domnieva, že v rozpore so zmluvou je americké rozhodnutie o povolení maximálnej vzdialenosti letov nad územím Havajských ostrovov (kde sa nachádza veliteľstvo Tichomorskej flotily) na úroveň 900 km z tankovacieho letiska Hickamn a obmedzenie pre pozorovateľské misie nad Aleutskými ostrovmi. Americké úrady reagovali vysvetlením, že uvedené reštrikcie sú odpoveďou na limity pre Kaliningradskú oblasť a sú pripravené ich preskúmať, ak Rusko pristúpi na ústupky. Moskva však reagovala tak, že v decembri zrušila prenocovanie posádok amerických lietadiel na troch ruských letiskách. Denník Kommersant cituje názor riaditeľ programu „Jadrová politika“ Nadácie Carnegie vo Washingtone Jamesa Actona, že „Zmluva o otvorenom nebi je stále v záujme USA a ich spojencov“. Uvedený expert však nevylučuje, že americkí kongresmani sa zameriavajú na odstúpenie USA od zmluvy.