Rokovania s Putinom si budú vyžadovať použitie mrkvy aj palice – Moskva nemôže nič považovať za samozrejmé
Podľa všeobecného názoru Vladimír Putin drží palce novozvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, aby čoskoro po svojom nástupe do funkcie 20. januára zabezpečil pre Rusko mierovú dohodu s Ukrajinou. Takáto dohoda by znamenala, že Rusko si ponechá územie, ktoré od Ukrajiny zabralo, dostane od medzinárodného spoločenstva krátkodobú úľavu od sankcií a bude čeliť len malým dlhodobým prekážkam, aby v budúcnosti obnovilo vojenské operácie proti Ukrajine. Trump však už nepriamo vo štvrtok 7.novembra naznačil, že tento cenný výsledok môže Putinovi odoprieť. Ako podrobne prezentoval denník Washington Post, počas údajného telefonátu s Putinom budúci pán Bieleho domu „poradil ruskému prezidentovi, aby neeskaloval vojnu na Ukrajine, a pripomenul mu značnú vojenskú prítomnosť Washingtonu v Európe.“
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poprel správy, že k telefonátu Putin-Trump došlo, ale toto popretie sa zdá byť nepravdepodobné – možno však aj výstižné. Publicista Tom Rogan z konzervatívneho spravodajského portálu Washington Examiner – ktorý sa venuje bezpečnostným a spravodajským otázkam týkajúcim sa Ruska – na webe Un Herd dementi Peskova neakceptoval. Podľa jeho názoru odráža obavy Kremľa z Trumpovho zjavného poznania, že rokovania s Putinom si budú vyžadovať použitie mrkvy aj palice amerického vplyvu. Trumpov údajný odkaz svojmu kolegovi Putinovi ďalej naznačuje, že si uvedomuje, že Rusko sa môže pokúsiť maximalizovať svoje územné zisky ešte pred jeho januárovou inauguráciou. Rovnako dôležité je aj to, že novozvolený prezident nechce, aby si Putin myslel, že mu prejde pokračovanie v tomto kurze krátkodobej eskalácie. Ako podotkol bývalý vojnový korešpondent a riaditeľ programu Eurazia v Quincy Institute for Responsible Statecraft Anatol Lieven: „Ak Rusi vedia, že jediné územie, ktoré na Ukrajine získajú, je to, ktoré skutočne obsadia, potom majú zjavne obrovskú motiváciu zabrať čo najviac územia pred Trumpovým nástupom do funkcie.“
Za pozornosť stojí aj Trumpova zjavná zmienka o vojenskej prítomnosti USA v Európe, z čoho vyplýva, že Putin môže očakávať americkú vojenskú odvetu, ak nariadi eskaláciu. Kremeľ sa tým dostal do zložitej situácie, keďže akékoľvek budúce ruské zmierovacie akcie by sa zdali byť vyvolané americkými hrozbami. Trumpove vyhlásenia slúžia ako pripomienka, že Moskva nemôže nič považovať za samozrejmé – a Rusi hlboko neznášajú zahraničnú nepredvídateľnosť. Putin a vrcholoví jastraby, ako napríklad Nikolaj Patrušev – ako sa na ich pôvod v KGB patrí – sa vyžívajú v psychometrickej analýze zahraničných partnerov. Ale hoci kremeľskí poradcovia považujú Trumpa za osobnostne tvárnejšieho ako Joe Biden, zároveň si uvedomujú, že je veľmi nepredvídateľný a čoskoro bude obklopený byrokraciou národnej bezpečnosti, ktorá je hlboko skeptická voči ruskej agende.
Počas prvého funkčného obdobia prezidenta Donalda Trumpa sa Kremeľ naučil, že na zmierovaciu rétoriku sa nemožno spoliehať ako na predchodcu zmierovacích politických krokov. Moskva bola napríklad hlboko sklamaná, keď Trump odmietol Putinove protesty o nevine a vyhostil desiatky ruských špiónov po údajnom atentáte ruskej spravodajskej služby GRU na Sergeja Skripaľa v roku 2018 vo Veľkej Británii. Moskva bola podobne sklamaná, keď Trump odstúpil od Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu v reakcii na porušovanie tejto dohody zo strany Ruska a následne povolil vývoj nových amerických jadrových zbraní. A to ešte predtým, než spomenul svoje rozhodnutie, aby v roku 2020 vplávala americká vojnová loď – torpédoborec USS John S. McCain – do blízkosti veliteľstva ruskej Tichomorskej flotily v Zálive Petra Veľkého.
V podobnom duchu, keď Trump teraz Putinovi strká pred nos vojenskú silu Spojených štátov, signalizuje, že jeho predvolebná rétorika o potrebe urobiť všetky ústupky potrebné na zabránenie tretej svetovej vojne bola možno len rétorikou. Kremeľ chce, aby Amerika znížila podporu Ukrajine, aby bol Kyjev donútený prísť k rokovaciemu stolu na kolenách. Namiesto toho Trump aspoň dráždi vyhliadkou, že môže vyvinúť výrazný tlak na Rusko, aby zabezpečil trvalú mierovú dohodu.