Recept nemeckého ministra, ako si zachovať chladnú hlavu – je čas na nový začiatok transatlantického partnerstva
Bez ohľadu na konečný výsledok prezidentských volieb v USA, hlasovanie výrazne zdôrazňuje sociálne, hospodárske a politické trhliny v Amerike – konštatovala vo svojom komentári redakčná rada britského denníka Financial Times. Podľa tohto uznávaného periodika rovnako ako v roku 2016 sa zdá, že krajina je rozdelená na polovicu – s tým, že demokrati si naďalej udržiavajú náskok na pobreží a v mestách a silná podpora republikánov existuje v malých mestách, na vidieku a v strede krajiny. Úlohou zodpovedných vodcov je spojiť rozdelený národ okolo spoločného rešpektovania demokratického procesu. Je tragické, že až príliš predvídateľne Donald Trump už v tejto skúške zlyháva. Charakteristika amerického prezidenta v britských novinách nie je však originálna, pretože mnohí analytici podobne uvádzali svoje hodnotenia podradných kvalít súčasného pána Bieleho domu už dávno.
Pred desiatimi dňami sa na túto tému zásadne vyjadril v nemeckom časopise Welt am Sonntang spolkový minister zahraničných vecí Heiko Maas, ktorý upozornil na to, čo nastane: „Ohromujúca svetová mocnosť, demokracia na pokraji, voľba osudu Západu – v amerických prezidentských voľbách o pár dní nebude núdza ani o superlatívy a scenáre súdneho dňa. A každý nový zvrat v posledných melodramatických dňoch predvolebnej kampani sa prelieva Atlantikom ako vlna vzrušenia. V obdobiach, ako sú tieto, je rozumu a pragmatizmu nedostatok. Teraz si však musíme viac ako kedykoľvek predtým zachovať chladnú hlavu, aby sme sa pripravili na to, čo prinesú voľby v USA. Pretože riešenie základných príčin tohto vývoja patrí medzi kľúčové výzvy – ktorým aktuálne čelia Američania, Nemci a Európania – minister Haas sformuloval päť hlavných myšlienok, ako postupovať po amerických prezidentských voľbách ďalej.
Predovšetkým aj keď 4. novembra ešte stále nie je víťaz volieb – nie je miesto pre unáhlené rozhodovanie. Napriek všetkým oprávneným obavám – ktoré v nás vyvolávajú niektoré vyhlásenia počas volebnej kampane – americké inštitúcie, storočná ústava USA preverená krízami si získali dôveru. Demokracia potrebuje pravidlá, ktoré akceptujú všetci jej predstavitelia. To znamená, že existujú nielen vynikajúci víťazi, ale aj dobrí porazení. Patrí tu kultúra civilizovaného zaobchádzania s demokratmi. Ale keď sa z tých, ktorí premýšľajú inak, stanú nepriatelia, demokracia trpí. Preto hlavnou úlohou novozvoleného amerického prezidenta musí byť prekonanie rozporov medzi Američanmi, ktoré táto volebná kampaň rozšírila. A čím menej je budúci prezident ochotný alebo schopný to urobiť, tým viac sa stávajú Spojené štáty zaneprázdnené sami sebou – pričom rozdelenie krajiny sa potom ešte zhorší.
Ak americké sily zostanú spútané vnútornými bojmi, pre Európanov to znamená, že sa musíme prispôsobiť menšej angažovanosti Američanov vo svete. Už pred voľbami sme hovorili, že je v našom vlastnom bezpečnostnom záujme, aby sme boli schopní sami zvládnuť krízy na našom prahu, ak je to potrebné. Preto budeme naďalej investovať do európskej bezpečnosti a spoločných kapacít. Cieľom je európska suverenita, ale to neznamená, že sa odvrátime od transatlantického partnerstva – zdôraznil Heiko Maas. Podotkol, že budúcnosť transatlantických vzťahov bude tiež závisieť od nájdenia správneho prístupu k Číne. Podľa jeho názoru po štyroch náročných rokoch je čas na nový začiatok transatlantického partnerstva. Partnerstvo sa nerovná slepej vernosti. Rozdielne pohľady Ameriky a Európy na Rusko, Čínu, Blízky východ, Afriku alebo indicko-pacifický región možno ľahko vysvetliť našimi geografickými a historickými odlišnosťami. Je zreteľné, ako sa priepasť medzi Európou a Amerikou vyplývajúca z týchto rozdielov zväčšuje.
Nech bude výsledok volieb v USA akýkoľvek, nesmieme zabudnúť uprostred jasania či sklamania na to, že Amerika je a zostáva viac ako šou jedného muža v Bielom dome. Keď bol pred štyrmi rokmi zvolený Donald Trump, na oboch stranách Atlantiku zazneli výzvy: prekonať roztržky, priblížiť sa k tým, ktorí myslia inak, odvážiť sa viesť viac dialógu – dokonca aj za hranicami vlastnej komfortnej zóny. Minister Haas zdôraznil, že polarizácia volebnej kampane v USA nie je jediným indikátorom toho, aký malý pokrok sme dosiahli. Každodennou realitou života na oboch stranách Atlantiku je rasizmus a prehlbujúce sa sociálne rozdiely. Riešenie základných príčin tohto vývoja je jednou z kľúčových výziev, ktorým čelia Američania, Nemci a Európania. „Je to výzva, ktorá sa bude ľahšie riešiť, ak ju budeme riešiť spoločne, budeme sa navzájom počúvať a učiť sa jeden od druhého. Tak to robia partneri a priatelia“ – uzavrel svoje uvažovanie nemecký minister o tom, ako pristupovať k vývoju po amerických prezidentských voľbách.