22. februára 2018

Prežije Putinov režim odchod prezidenta Putina v roku 2024 ? – alebo sa stane Putin „ajatolláhom“ Ruska ?

Od Igor Cibula

O tri týždne – 18. marca 2018 – sa budú konať v Rusku prezidentské voľby. Ani domáci, ale ani zahraniční kritici autokratického režimu v Rusku si nevedia predstaviť krajinu bez prezidenta Vladimíra Putina, pretože jeho protivníci neponúkajú presvedčivú alternatívnú víziu ruskej budúcnosti. V zahraničí by chceli vidieť Putinovu alternatívu v protikorupčnom aktivistovi Alexejovi Navaľnom, ale jemu úrady nedovolili kandidovať na úrad prezidenta kvôli jeho odsúdeniu za údajnú spreneveru. Avšak ani Navaľnyj napriek svojmu nesmierne bojovnému duchu nie je považovaný Putinovými kritikmi za spoľahlivého garanta „európskej budúcnosti Ruska“.

Politológ Andrej Kolesnikov z moskovského centra Nadácie Carnegie uverejnil v ruskom denníku Vedomosti  článok, v ktorom sa zaoberá tým, kto by mal byť nástupcom Vladimíra Putina v roku 2024, keď sa skončí jeho funkčné obdobie ako prezidenta Ruskej federácie.  Opiera sa o údaje sociologického prieskumu Levada-Centra a kladie si otázku, či rok 2024 stane sa rokom zmeny, odchodu Putina – alebo sa stane Putin „ajatolláhom“ Ruska ? A ak odíde, kto ho nahradí a dožičí mu pokojnú starobu ? Aký je koeficient prežitia Putinovho systému po potenciálnom odchode Putina ? Autor neodpovedá priamo na uvedené otázky, ale uvádza čísla s charakteristikami, ako Rusi vnímajú obdobie Putinovho vládnutia.

Vladimír Putin nebol „večný“ ešte v roku 2013, keď jeho preferencie „blikali a opadávali po trajektórii jesenného lístia.“ Vtedy iba 26 percent ho chcelo vidieť ako budúceho prezidenta, 24 % držalo heslo „Rusko bez Putina“, 62 % charakterizovalo vládu ako zlodejskú, mafiánsku, zaoberajúcu sa vlastnými záujmami. Ale v roku 2014 sa Putin stal „prezidentom Krymu“a od tých čias jeho obľúbenosť „strmo stúpala“ a jeho obraz a ukazovatele zodpovedajú statusu „doživotného vodcu.“  Jeho úloha v živote Ruska je ohromná, vyrovnajú sa mu iba FSB, ozbrojené sily, administrácia prezidenta a Ruská pravoslávna cirkev.  Takže teraz má Rusko ešte viac spojencov, ako to bolo v časoch, keď nimi boli „iba armáda a námorníctvo.“  Respondenti v roku 2017 označili Putina ako „múdreho a prezieravého“ (57 %), schopného doviesť Rusko „medzi najrozvinutejšie krajiny“ (37 %) a Rusko sa podľa nich stalo už „veľmocou“ (72%).

Podľa názoru opýtaných podarilo sa zvýšiť „bojaschopnosť“ (47 %) a upevniť medzinárodnú pozíciu krajiny (41 %), ale tak, že dnes sa 44 % obyvateľov obáva svetovej vojny – ba dokonca viac ako chudoby a svojvôle úradov, dokonca viac ako smrti ! Putin sa nedokázal vyrovnať so zaostávajúcim rastom životnej úrovne (hovorí sa, že mal na to iba 18 rokov, čo nestačí), nezvládol korupciu, rozvoj ekonomiky ani obmedzenie oligarchov. Ale ako by ich mohla hlava štátu obmedziť, keď on vyjadruje ich záujmy (31 %) a tiež záujmy bezpečnostných štruktúr (41 %) a byrokracie (tiež 41 %). O tieto vrstvy sa podľa názoru respondentov Putin opiera.  Samozrejme, že ako prezident je zodpovedný za mieru korupcie na najvyšších úrovniach (67 %!), ale dostáva neúplné a skreslené informácie o situácii v krajine ((42 %).

Respondenti zastávajú názor, že keby Vladimír Putin v roku 2024 ukončil svoje pôsobenie na najvyššom poste Ruskej federácie, 42 % opýtaných si želá, aby jeho nástupca pokračoval v línii Putinovej politiky a ďalších 34 % si vyžaduje ešte väčšiu prísnosť. Za kontinuitu v zahraničnej politike sa vyslovilo až 56 %, prísnejšia konfrontácia by vyhovovala 19 %.  Znamená to, že systém po Putinovi prežije svojho stvoriteľa!  Putin dokázal zdvihnúť Rusko z kolien a postaviť na nohy. Vyjadruje záujmy elít, ale javí sa ako anti-elitár. Naozaj si myslí, že reálne príjmy občanov rastú, hoci už rok klesajú. Je presvedčený o tom, že ruský národ charakterizuje kolektivizmus, zatiaľ čo hodnotové štúdie ľudí v posledných rokoch ukazujú pevný a stabilný trend k individualizmu a egoizmu na úkor altruizmu.[*]


[*] https://www.vedomosti.ru/opinion/columns/2018/02/21/751621-preemnika-putina