1. augusta 2024

Prečo sa Putin rozhodol pustiť politických väzňov na Západ – Je to dar Kremľa demokratom k prezidentským voľbám

Od Igor Cibula

Rusko, Spojené štáty a Nemecko uskutočnili v Ankare veľkú výmenu politických väzňov. Najväčšiu výmenu väzňov v postsovietskej histórii  operatívne zabezpečovala turecká Národná spravodajská organizácia – Millî İstihbarat Teşkilatı (MTI); zohrávala ústrednú úlohu pri vytváraní kľúčových kanálov pri sprostredkovaní rokovaní, ktoré viedli k výmene. MTI riadila celý proces rokovaní zástupcov siedmych krajín zainteresovaných na výmene. V posledných dňoch sa o tom šuškalo a teraz už vieme, že na zozname bolo  26 ľudí. Medzi nimi sú Vladimír Kara-Murza, Iľja Jašin, Lilia Čanyščeva, Paul Whelan a Evan Gerškovič. Na druhej strane sa vymieňal najmä slávny „berlínsky zabijak“ Vadim Krasikov, za ktorého mal byť podľa plánu bulharského investigatívneho novinára Hrista Grozeva už dávno vymenený Alexej Navaľnyj. V skutočnosti sa súčasná výmena v Ankare začala týmito plánmi.

Čo z toho vyplýva? Nastolila v takomto kontexte otázku ruská novinárka Julia Latynina – ktorá už od roku 2017 žije v exile – v komentári na internetovom portáli ruskej opozície Novaja gazeta – Evropa. Podľa nej teraz je jasné, prečo bol Navaľnyj zabitý. Rokovania o tejto výmene sa začali kvôli Navaľnému – ale práve Navaľnyj sa do toho nedostal. Nebol predmetom výmeny, pretože ako jediný predstavoval skutočnú politickú hrozbu. Bol bodom zhromaždenia opozície a jediným populárnym verejným vodcom, na ktorého mohli Spojené štáty skutočne staviť. Odstránenie Navaľného nebolo chvíľkové emocionálne rozhodnutie. Bol to chladný šachový ťah. To po prvé ! A po druhé: Kremeľ chce touto výmenou demonštrovať svoju pripravenosť rokovať. Putin preniesol skúsenosti zo zúčtovania v 90. rokoch do medzinárodnej politiky. Rovnako ako v účtovaní 90. rokov, chlap vytvára situácie. Ale rovnako ako v 90-tych rokoch, chlapík dodrží slovo. Je pripravený riešiť situácie, ktoré sám vytvoril. To, že politici na Západe nevytvárajú situácie a neberú rukojemníkov, je v tomto prípade irelevantné. Žijeme vo svete, ako ho vidí Putin.

Po tretie: Putin potreboval dostať svojich agentov zo západných väzníc. Po prvé  preto, že „spravodajská služba neopúšťa svojich vlastných,“ a po druhé – aby poslala nových. Teraz noví ruskí agenti, ktorí idú na Západ vysporiadať sa s tamojšou opozíciou, môžu si byť istí, že ich Moskva neopustí. Ich tiež vymenia. Nebudú musieť celý život sedieť. Ak sa na to podujali, musia zostať ticho. Aj tak ťa vytiahnu a potom ťa vysoko povýšia v tvojej domovine. Po štvrté: Putin mohol počkať a uskutočniť výmenu po novembrových voľbách v Spojených štátoch. Ale urobil to teraz, čo je jasná, aj keď nie až taká veľká volebná výhoda amerických demokratov. Prezident Joe Biden naozaj chcel dostať Gerškoviča  domov. To teda ukazuje, koho by Kremeľ skutočne rád videl v prezidentských voľbách vyhrať.

Po piate: Výmena je zakrivená guľa, ktorá prinesie ďalší zmätok do už aj tak nesúrodých radov ruskej opozície v zahraničí; predovšetkým oslabí pozíciu Fondu boja proti korupcii (FBK.) FBK na čele s Navaľným by bol nebezpečný. Lenže FBK bez Navaľného sa dopustil mnohých faux pas. Po tom, čo ich Kremeľ vyhlásil za teroristov, odrezalo ich to od ruských darov, a teda aj od živej spätnej väzby s ruskými podnikateľmi. V dôsledku toho sa americké granty stali hlavným zdrojom existencie FBK. Následkom bola podpora mnohých pochybných sankcií, ktoré zasiahli obyčajných Rusov a emigrantov. V takejto situácii sa na Západe objavia ľudia s bezúhonnou morálnou povesťou, prísne protivojnoví ľudia, ktorí si odpykali čas vo väzení za svoje presvedčenie, a to sa ukáže byť nepríjemnou výzvou pre mnohé existujúce emigrantské štruktúry; najmä preto, že títo súťažiaci o granty – na rozdiel od aktivistky Gery Ugrjumovej bojujúcej proti diskriminácii ruských emigrantov na Západe – už začali kampaň na Twitteri, ktorú nemôžu zrušiť. Na základe toho Julia Latynina konštatuje, že „pred nami je studená, kalibrovaná, viacstupňová operácia, ktorá bola koncipovaná a vykonávaná viac ako rok alebo dokonca dva. Putin má všetko premyslené.“