22. júna 2024

Peking bolí hlava z obranného paktu Ruska a Severnej Kórey – Pokúsi sa Čína napraviť vzťahy s Južnou Kóreou ?

Od Igor Cibula

V súťaži globálnych naratívov sa Čína snažila prezentovať ako mierumilovný národ, ktorý je proti rozdeľovaniu sveta na súperiace tábory. Na rozdiel od toho obvinila Spojené štáty z budovania aliancií, ktoré poženú svet k novej studenej vojne. Ale Zmluva o vzájomnej obrane medzi Ruskom a Severnou Kóreou, ktorá zaväzuje obe krajiny, aby si v prípade vojny navzájom poskytli okamžitú vojenskú pomoc, je presne tým typom vytvárania blokov, z ktorého Čína obvinila USA. Najbližší strategickí partneri Číny a jej jediní zmluvní spojenci – Rusko a Severná Kórea – teraz zvyšujú riziko konfrontácie v severovýchodnej Ázii v štýle studenej vojny. Ich pakt tiež spôsobuje Pekingu ďalšie bolesti hlavy, pretože sa zdá, že prehlbuje zdanie trojstrannej osi medzi Čínou, Ruskom a Severnou Kóreou, ktorej sa Čína snažila vyhnúť.

V súvislosti s obranným paktom Ruska a Severnej Kórey David Pierson a Čou Sang-Hun z denníka The New York Times publikovali analýzu, podľa ktorej Japonsko, Južná Kórea a Spojené štáty by sa teraz mohli rozhodnúť, či hrozba, ktorú predstavuje rusko-severokórejská obranná zmluva, si od nich vyžaduje, aby zlepšili svoje vlastné bezpečnostné opatrenia, ohlásené minulého roku v Camp Davide – a to zvýšenie počtu jednotiek alebo posilnenie obrany pozdĺž čínskej periférie. Z týchto dôvodov by najvyšší líder Číny Si Ťin-pching nemusel privítať začínajúci vzťah medzi ruským prezidentom Vladimírom V. Putinom a vodcom Severnej Kórey Kim Čong-unom. Putin a Kim na stretnutí v Pchjongjangu označili dohodu o obrane ako začiatok novej éry vo svojich vzťahoch.

Pakt tiež odhalil obmedzenia partnerstva Číny s oboma krajinami, podotkli analytici. Si Ťin-pching hlásil s Putinom vzťah „bez hraníc“ a prisľúbil „neochvejnú“ podporu Severnej Kórei – prepojil obranu s dvoma podobne zmýšľajúcimi autoritárskymi krajinami, aby potlačil to, čo považujú za americké šikanovanie na celom svete. Ale spojením s dvoma vyvrheľskými štátmi je prezident Si Ťin-pching tiež vystavený riziku, že bude čeliť následkom činov ich nepredvídateľných vodcov. Invázia Putina na Ukrajinu vážne poškodila vzťahy Číny so Západom, ktorý obvinil Peking, že nerobí dosť pre to, aby obmedzil Rusko. A rinčanie jadrovou šabľou Kim Čong-una  pomohlo spojiť dvoch nedôverčivých susedov – Japonsko a Južnú Kóreu – v trojstrannom obrannom partnerstve s USA. Už teraz existujú obavy, že Rusko môže poskytnúť Severnej Kórei technológiu na posilnenie programu jadrových zbraní výmenou za muníciu pre použitie na Ukrajine.

Prezident Si Ťin-pching si nemôže dovoliť ďalšie prekvapenia v čase, keď potrebuje zmeniť situáciu v čínskej ekonomike. Napriek jeho čoraz nepriateľskejšiemu tónu voči Západu, Si Ťin-pching naďalej investuje do udržania pozície Číny v súčasnom globálnom ekonomickom poriadku. „Nový pakt medzi Putinom a Kimom nie je pre Peking dobrou správou,“ povedal John Delury, profesor čínskych štúdií na univerzite Yonsei v Soule. Pripomenul, že prezident Si Ťin-pching nikdy nemal jednoduché vzťahy so svojhlavou kórejskou dynastiou a teraz má čoraz viac dôvodov obávať sa, že Putin povzbudzuje Kimove agresívne tendencie. V súvislosti s vojnou na Ukrajine a rizikom konfliktu na Kórejskom polostrove prof. Delury povedal, že „Putin a Kim sú silami nestability v čase, keď Čína profituje z usporiadaného prostredia.“

Čína sa snažila od nového paktu dištancovať, pričom hovorca ministerstva zahraničných vecí v Pekingu sa odmietol vyjadriť s tým, že ide o záležitosť Ruska a Severnej Kórey. V skutočnosti zmluva medzi Ruskom a Severnou Kóreou – spolu s alianciou medzi USA, Japonskom a Južnou Kóreou – podľa názoru Číny „výrazne zhoršila“ riziko „konfrontácie, rivality alebo konfliktu“ v regióne, podotkol profesor medzinárodných vzťahov na Renmin University v Pekingu Ši Yinhong.  Profesor Ši povedal, že mier na Kórejskom polostrove je pre Čínu najvyššou prioritou a rastúca militarizácia regiónu ohrozuje jeden zo „životne dôležitých záujmov Číny.“ Čína má stále značný vplyv na Rusko a Severnú Kóreu. Spojené štáty tvrdia, že Kremeľ by nedokázal udržať svoju vojnu na Ukrajine, ak by Čína nenakupovala obrovské množstvá ruskej ropy alebo nedodávala Rusku spotrebný tovar a technológie dvojakého použitia, ako sú čipy a obrábacie stroje, ktoré poháňajú jeho vojnovú mašinériu. Severná Kórea sa zároveň spolieha na Čínu prakticky vo všetkých svojich obchodoch, vrátane dovozu potravín a energie.

Ovplyvňovanie Moskvy a Pchjongjangu posilnilo význam Pekingu v období, keď ostatné krajiny vyzývali Čínu, aby využila svoj vplyv – neúspešne – na potlačenie hromadenia jadrových zbraní v Severnej Kórei alebo ruskej vojny na Ukrajine. Putinovo dvorenie Kim Čong-unovi však vytvára pre Peking nového konkurenta v boji o vplyv na Severnú Kóreu, čím vytvára „neočakávaný efekt pre Kima a bolenie hlavy pre Si Ťin-pchinga,“ povedal Danny Russel, analytik diplomacie a bezpečnosti z Asia Society Policy Institute. „Pre Pchjongjang je dôležité, že partnerstvo s Putinom – hoci nie bez obmedzení – vytvára cennú páku proti Pekingu,“ podotkol Russel. „Hranie veľkých mocností proti sebe je klasickou hrou v kórejskej histórii a obrovská závislosť Severnej Kórey od Číny v posledných desaťročiach bola prekážkou, ktorú Kim Čong-un túži znížiť. Tabuľka výsledkov ukazuje, že Severná Kórea získava zďaleka najviac, pričom Čína je potenciálne najväčším porazeným.“

Udržanie Kimovho režimu pri moci je pre Peking prioritou, aby zachoval nárazník medzi čínskou hranicou a silami pod vedením USA umiestnenými v Južnej Kórei. Čína a Severná Kórea oficiálne tvrdia, že sú si blízke ako „pery a zuby,“ ale vzťahy medzi oboma susedmi sú už dlho nabité zmesou vzájomnej nedôvery a spoločných záujmov. Od prevzatia moci v roku 2011  Kim Čong-un znepríjemňuje Číne situáciu rýchlym zvyšovaním počtu testov rakiet a rozširovaním severokórejského programu jadrových zbraní. Si Ťin-pching sa spočiatku odmietol s Kimom stretnúť. Až keď prezident Trump oznámil plány na stretnutie so severokórejským diktátorom, Si Ťin-pching zmenil kurz a v roku 2018, pred a po summite s Donaldom Trumpom, viedol rozhovory s Kimom. Prezident Si Ťin-pching by sa teraz mohol znova cítiť nútený stretnúť sa s Kimom – uviedol Victor D. Cha, profesor pre vládne a medzinárodné záležitostí na Georgetown University a vedúci katedry pre  Kóreu v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone, pretože „Si Ťin-pching si nemôže dovoliť, aby sa Putin chvastal celým svojím vplyvom na svojho suseda.”

Rastúca blízkosť Ruska a Severnej Kórey by mohla byť pre Čínu väčším stimulom, aby sa pokúsila napraviť a stabilizovať vzťahy s Južnou Kóreou. V ten istý deň, keď sa Putin a Kim stretli v Pchjongjangu, čínski diplomati a vojenskí predstavitelia sa stretli so svojimi juhokórejskými kolegami v Soule. Čína chce vraziť klin medzi Washington a Soul v nádeji, že oslabí vojenské spojenie Južnej Kórey s USA. .Podľa čínskych štátnych médií Peking na stretnutí uviedol, že prioritou Kórejského polostrova by malo byť ochladzovanie napätia a vyhýbanie sa krokom, ktoré by zintenzívnili konfrontáciu – čo je dostatočne vágne vyjadrenie, ktoré možno chápať ako kritiku Spojených štátov alebo paktu Rusko-Severná Kórea. Napriek spojenectvu so Severnou Kóreou sa Peking snažil vykresľovať sám seba ako neutrálneho aktéra v spore a tvrdil, že vždy „určoval svoju pozíciu na základe správnosti – či nesprávnosti veci samotnej.“