Očkovanie proti Covid-19 v popredí vnútropolitického boja ? – v USA za očkovanie zadarmo marihuana, pivo alebo štipendium na univerzite
Odborníci v niektorých vyspelejších krajinách už pred rokom varovali, že pandémia sa tak skoro neskončí. Upozorňovali vlády i verejnosť, že Covid-19 sa natrvalo „udomácni“ v ľudskom spoločenstve – podobne, ako napríklad chrípka, ktorá sa sezónne opakuje a jej vírus mutuje, takže si vyžaduje každoročné očkovanie. Dnes sa dostávame do situácie, keď sa minuloročné prognózy začínajú hrozivo napĺňať a epidemiológovia za najúčinnejší prostriedok ochrany pred šírením koronavírusovej nákazy považujú očkovanie. Nie všetci ľudia – ani experti – sa bez výhrad zhodujú v názore na účinnosť očkovania. Pritom časť z nich vyslovuje obavy, či s vakcináciou nie sú spojené nielen aktuálne vedľajšie negatívne účinky – ba dokonca ohrozenie života – ale aj nepriaznivé dlhodobé efekty pôsobiace na ľudský organizmus. Avšak doterajšie skúsenosti s vakcináciou proti nákaze Covid-19 potvrdzujú, že očkovanie poskytuje ochranu zaočkovaným a vytvára kolektívnu imunitu populácie.
Hoci očkovanie sa považuje za život zachraňujúci nápad, mnohí ľudia ho vnímajú negatívne a pochybujú o jeho význame. Medzi krajiny, kde prevláda u obyvateľstva skeptický postoj k vakcinácii, patrí aj Rusko. Nedávno to priznal tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov, podľa ktorého „podpora očkovania proti koronavírusom v Rusku nie je taká efektívna, ako by sme chceli.“ V USA je tiež ťažké niektorých ľudí presvedčiť, aby sa dali zaočkovať. Preto niektoré americké štáty – ako Ohio, Kalifornia a New York – založili lotérie s cenami v hodnote vyše jedného milióna alebo aj viac pre ľudí ochotných sa zaočkovať. Niektoré štáty tiež ponúkajú očkovaným mladým ľuďom štipendium na štátnych vysokých školách a univerzitách. V Západnej Virgínii pre očkovaných žrebujú pušky a brokovnice. Štát Washington nechal vo výdajniach marihuany rozdávať balíčky drogy zadarmo. A v New Jersey a Connecticute rozdávali vakcionovaným zadarmo pivo !
V kontraste s pomermi v demokratických krajinách opoziční politici na Slovensku nenahovárajú svojich prívržencov, aby sa nechali zaočkovať – iba vládni činitelia si lámu hlavu nad tým, ako získať občanov na očkovanie. Je zarážajúce, že predseda najsilnejšej opozičnej politickej strany Hlas-SD Peter Pelegrini zaujal oportunistické stanovisko. Tvrdí síce, že nie je proti očkovaniu, ale zaočkovať sa nedá. Podľa jeho vyjadrenia: „Nehovorme, že bez očkovania sa nedá nič zvládnuť.“ Pellegrini „sedí na dvoch stoličkách,“ pretože cca tretina jeho potenciálnych voličov nie je naklonená očkovaniu a takéto postoje deklaruje aj na sociálnych sieťach. Azda má obavu z konkurencie strany Smer-SD, ktorej predseda Robert Fico kategoricky odmieta očkovanie a zdôrazňuje, že nebude „súčasťou reklamnej kampane farmafiriem vo svete.“ V takomto kontexte je kuriózne Pellegriniho verejné vyhlásenie, že keby bol premiérom on, Slovensko by malo zaočkovanosť vyše 50 %.“
Vrchol politického farizejstva demonštruje bývalý predseda vlády – teraz minister financií – Igor Matovič, ktorý nechal doviesť na Slovensko ruskú vakcínu Sputnik V, ale nenechal sa ňou zaočkovať. Preferencie jeho dôveryhodnosti svedčia o tom, že spolu s bývalým ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím sú považovaní za jedných z hlavných vinníkov nezvládnutia druhej vlny pandémie v našej krajine. Nedokázal zvládnuť manažment epidemiologických opatrení na úrovni premiéra, predovšetkým svojou koncepciou tzv. celoplošného testovania spochybnil účinnosť boja proti pandémii a zanedbal systémový prístup v režime opatrení proti Covid-19 v lete 2020. Úpadok Matovičovej spoločenskej autority vážne poškodil dôveru občanov v schopnosť štátu racionálne riešiť nielen epidemiologické, ale aj sociálno-ekonomické problémy spôsobené pandémiou.
Možno považovať za spoločensky nebezpečné, že sa téma očkovania proti nákaze Covid-19 dostala do popredia vnútropolitického boja. Šarlatáni – teda politici – sa vyjadrujú k otázkam pandémie, v ktorých nemajú celkom jasno ani výskumníci, zaoberajúci sa problematikou koronavírusu SARS-CoV-2 odkedy sa objavil vo Wu-chane. Globálny rozsah pandémie spojil vedcov z celého sveta ako nikdy predtým. Podľa štúdie Jaya Van Bavela z Newyorskej univerzity – na ktorej spolupracovalo vyše dvesto vedcov zo 67 krajín – ukázalo sa, že krajiny, kde sú ľudia najviac naklonení preventívnym opatreniam, majú tendenciu byť tými, kde sa posilňuje pocit jednoty a súdržnosti. Žiaľ, na Slovensku koaličná vláda svojou konfrontačnou politikou takúto jednotu a súdržnosť nepodnecovala – a opoziční politici sa v súčasnosti tomuto vnútropolitickému trendu prispôsobujú !