23. novembra 2024

Niektorí v Kremli považujú Trumpa za amerického Gorbačova – konšpiracionisti predpovedajú katastrofický kolaps USA

Od Igor Cibula

Výsledky amerických volieb boli v Moskve prijaté s nadšením. Prezident Vladimír Putin, ktorý blahoželal víťazovi, vyzeral úprimne potešený. Nie však preto, že by Donalda Trumpa považoval za proruského politika alebo dokonca za jedného z nich – tieto ilúzie už dávno vybledli. Nie je to ani vyhliadka na výhodnú mierovú dohodu na Ukrajine,  ktorú bezohľadne sprostredkuje Trump. Prvý hovor medzi oboma vodcami, ktorý Kremeľ popiera, naznačuje, že nastupujúca administratíva nebude žiadnym ťahúňom. Namiesto toho vzrušenie pochádza z niečoho iného. Ide o to, že podľa mnohých v Kremli môže Trumpovo prezidentstvo spôsobiť kolaps amerického štátu. Myšlienka, že Spojené štáty vstupujú do záverečnej etapy svojej histórie, koluje Ruskom už nejaký čas. Dlhé roky sa  obmedzovala len na okrajové hlasy. Od roku 2020 sa však týmto argumentom zaoberajú aj postavy z Kremľa. Takéto konšpiracionistické veštby šíril hlavne Nikolaj Patrušev, bývalý riaditeľ Federálnej bezpečnostnej služby a jeden z kľúčových poradcov Putina. Všeobecne považovaný za popredného ruského zástancu  tvrdej línie; bol medzi prvými, ktorí tvrdili, že Amerika je na neúprosnej ceste k implózii.

Ruský publicista Michail Zygar – ktorý od ruského vpádu na Ukrajinu žije v zahraničí – vo svojej eseji v denníku The New York Times upozornil na rozhovor Nikolaja Patruševa z roku 2023 v oficiálnom periodiku ruskej vlády Rossijskaja Gazeta, kde Putinov dôverník podrobne popísal, ako bude budúcnosť Spojených štátov vyzerať. USA by sa rozdelili na sever a juh, pričom juh sa presunul „smerom k Mexiku, ktorého územia sa zmocnili Američania v roku 1848,“ povedal. „Nemýľte sa, skôr či neskôr južní susedia Spojených štátov získajú späť územia, ktoré im boli odobraté.“ V tom čase už sám Putin prezentoval podobný pohľad na územnú dezintegráciu. „Ako bývalý občan bývalého Sovietskeho zväzu vám poviem, aký je problém s impériami. Veria, že sú také mocné, že si môžu dovoliť menšie chyby,“ povedal v roku 2021. „Problémy sa však hromadia a príde okamih, keď sa už nedajú zvládnuť. Spojené štáty sebavedome kráčajú tou istou cestou ako Sovietsky zväz. Zdá sa, že to stále predstavuje Putinovo zásadné hodnotenie krajiny. Je presvedčený, že Amerika sa blíži k svojmu koncu.

Poradcovia a úradníci sa pre dôkaz obrátili na Hollywood. Tento rok vysokopostavení ruskí predstavitelia si s nadšením pozreli americký film „Občianska vojna“ s Kirsten Dunstovou v hlavnej úlohe. (Je zaujímavé, že v Rusku bol uvádzaný pod názvom „Pád impéria,“ hoci film neobsahuje žiadnu imperiálnu tému.) Z pohľadu ruskej elity  film, ktorý zobrazuje odtrhnutie Kalifornie a Texasu a krviprelievanie v celej krajine, odráža to, ako Američania vidia svoju blízku budúcnosť. Film vyvolal obrovské nadšenie v ruských vládnucich kruhoch. „Rozpad krajiny na pozadí prehlbujúceho sa napätia medzi federálnym centrom a štátmi ako Texas, Florida a Alabama sa zdá byť desivý,“ napísala na sociálnej sieti Telegram oficiálna hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová. „Ale už to nie je také nemožné proroctvo.“ Dmitrij Medvedev, bývalý prezident a teraz podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie, to bral ako dôkaz, že občianska vojna v Spojených štátoch je nevyhnutná. „Hollywood,“ poznamenal na svojom kanáli na Telegrame, “nenakrúca o tom filmy len tak bezdôvodne.“

Ako by mohlo dôjsť k takémuto konfliktu? Odpoveď Kremľa je jednoduchá: kultúrna vojna. Najjasnejšie túto teóriu vyjadril opäť Nikolaj Patrušev. „Projekty ako Black Lives Matter a bezuzdná propagácia transgenderových teórií sú zamerané na duchovnú degradáciu obyvateľstva, ktoré sa už nachádza v stave apatie,“ povedal v spomínanom rozhovore pre noviny Rossijskaja Gazeta v roku 2023. „Obyčajní občania nepohnú ani prstom, aby zachovali jednotu Ameriky, lebo vedia, že pre vlastnú vládu nič neznamenajú. Americké úrady bez toho, aby chápali dôsledky, krok za krokom ničia samy seba.“ Rusko sa snaží pomôcť. V rámci rozsiahleho útoku na tzv. woke kultúru a jej údajné ohrozenie tradičných rodinných a náboženských hodnôt – v rámci ktorého sa doma zakázala zmena pohlavia, označili sa skupiny LGBTQ za extrémistické organizácie a obmedzili sa knihy, v ktorých sa spomína láska medzi osobami rovnakého pohlavia – armáda ruských robotov a propagandistov propaguje na sociálnych sieťach konšpiračné teórie, skepticizmus v súvislosti s očkovaním, antifeminizmus, nálady proti LGBTQ a protiimigrantskú rétoriku. Cieľom je prehĺbiť polarizáciu americkej spoločnosti a nakoniec ju rozložiť.

V tomto svetonázore sa liberálna ideológia v Spojených štátoch – zahŕňajúca nielen progresívne hodnoty, ale aj podporu demokracie a ľudských práv v zahraničí – stala podobnou komunistickej ideológii v niekdajšom Sovietskom zväze. Verí jej čoraz menej ľudí, čoraz viac ju považuje za absurdnú a mnohí sa čoraz viac prikláňajú k oveľa cynickejšiemu pohľadu. Pre Kremeľ sa Demokratická strana stala príliš dogmatickou a pripomína Komunistickú stranu Sovietskeho zväzu v jej poslednom desaťročí – arogantného správcu skrachovaného systému viery, ktorý sa potáca smerom k pádu. Do tohto horľavého prostredia prichádza Donald Trump, ktorého víťazstvo zrejme potvrdzuje hodnotenie Ameriky zo strany Ruska. Pre Moskvu vyzerá ako osobnosť, ktorá by mohla rozložiť ideológiu liberalizmu doma i v zahraničí a rozvrátiť tak krajinu. V tomto ohľade sa podobá – možno neintuitívne – Michailovi Gorbačovovi. Tak ako Gorbačov osudovo podkopal komunistickú ideológiu, tak aj Trump môže urobiť to isté pre liberálnu ideológiu. (V posledných dňoch sa v Moskve vžil termín „americký Gorbačov.“)

Pre predstaviteľov Kremľa – väčšinou bývalých príslušníkov KGB – pre ktorých bol rozpad Sovietskeho zväzu najväčšou katastrofou modernej doby, bol Gorbačov do seba zahľadený narcis, ktorý rád rozprával – človek bez plánu, stratégie a jasného chápania svojich cieľov, politik, ktorý podkopal základné inštitúcie podporujúce štát a zanechal po sebe len chaos. Prirodzene, oveľa radšej majú Donalda Trumpa. Ale pripisujú mu podobnú úlohu. Samozrejme, z veľkej časti ide o zbožné želanie. Predpovede o blížiacom sa kolapse Ameriky nemajú žiadny základ v realite. Sovietsky zväz padol, pretože zbankrotoval pod ťarchou nadmerných vojenských výdavkov a imperiálnych ambícií. Jeho ekonomika sa ukázala ako neudržateľná a vzniklo etnické napätie, pričom niektoré sovietske republiky sa usilovali o nezávislosť. Michail Gorbačov bol zasa reformátorom vládnucej strany, ktorého cieľom bolo systém vylepšiť – a nie zvrhnúť. Rozdiely v porovnaní so Spojenými štátmi a Donaldom Trumpom by mali byť zrejmé. To však nezabráni Kremľu, aby videl to, čo chce vidieť: Ameriku rútiacu sa ku katastrofe s prezidentom Trumpom za volantom.