Izraelský spravodajský expert neakceptoval britskú verziu otrávenia ruského ex-plukovníka – Izrael sa nepripojil k obvineniam proti Rusku
V nedeľu 4. marca 2018 našli na lavičke pri obchodnom centre v britskom meste Salisbury v bezvedomí bývalého plukovníka ruskej spravodajskej služby GRU Sergeja Skripaľa – ktorý kedysi pôsobil ako agent britskej spravodajskej služby MI6 – a jeho dcéru Júliu. Zistilo sa, že boli otrávení nervovo- paralytickou látkou „Novičok“, ktorú kedysi vyrábali v Sovietskom zväze. V stredu 14. marca premiérka Theresa Mayová formálne obvinila Rusko z „nezákonného použitia vojenskej sily“ proti Veľkej Británii a uverejnila zoznam odvetných opatrení, medzi nimi vypovedanie 23 ruských diplomatov a zmrazenie dvojstranných kontaktov na vysokej úrovni. Moskva obvinenie odmietla a odpovedala adekvátnym protiopatreniami.
Bývalý riaditeľ izraelskej spravodajskej služby Nativ Jakov Kedmi spochybnil britské tvrdenie, že za útokom nervovou látkou na bývalého plukovníka ruskej spravodajskej služby GRU Sergeja Skripaľa v meste Salisbury je Moskva. Podľa Kedmiho „veľmi zriedkavo sa používajú prostriedky, podľa ktorých možno určiť vykonávateľov. Látka, použitá podľa domnienky Britov, nie je na tento účel vhodná.“ Pochybnosť britskej verzie prípadu Skripala je dôvodom, prečo sa Izrael odmietol pripojiť k Nemecku, Francúzsku a Spojeným štátom a neodsúdil Rusko. Izraelská vláda sa neponáhľala pripojiť k „vyhláseniu štyroch“ predstaviteľov Veľkej Británie, USA, Francúzska a Nemecka, ktoré obvinili Rusko za otravu Sergeja Skripaľa.
Podľa izraelského spravodajského experta „v odpovedi na výzvu Londýna Izrael jasne uviedol, že sa nebude zaoberať dohadmi. Bolo vyjadrené odsúdenie samotného faktu otravy (ale nebolo odsúdené Rusko), pričom Izrael – na rozdiel od amerických a európskych spojencov – kategoricky odmietol spomenúť Rusko ako vinníka.“ Izrael nevidí zo strany Londýna dostatočné dôkazy o účasti Moskvy. Bývalému šéfovi spravodajskej služby sa cieľ a spôsob pokusu o likvidáciu Skripala – za čo je obviňované Rusko – nezdajú logické. Kedmi podotkol, že „samotný Sergej Skripaľ nepredstavoval také hodnoty, kvôli ktorým by sa museli vynakladať také prostriedky.“ Všetko, čo Skripal vedel a všetko, čo poskytol britskej strane, povedal v roku 2004 ruským vyšetrovateľom.
Jakov Kedmi vysvetlil, že „je veľmi zriedkavé používanie prostriedkov, podľa ktorých možno určiť vykonávateľov.“ Napríklad, keď v roku 1959 sovietska spravodajská služba zlikvidovala v Spolkovej republike Nemecko vodcu ukrajinských nacionalistov Stepana Banderu, západonemecká strana ani nezistila, že ide o likvidáciu. Mysleli si, zomrel na zlyhanie srdca. A nedozvedeli by sa to, keby to neprezradil dezertér Bogdan Stasinski. Ak by Rusko naozaj chcelo odstrániť Skripaľa, tak by použili lepšie metódy ako tie, čo používali v päťdesiatych rokoch v Sovietskom zväze – myslí si Kedmi. Podľa neho neexistujú dôkazy, že otravná látka bola vyrobená v Rusku. Je známe, že tento nervovo-paralytický jed bol v deväťdesiatych rokoch k dispozícii rôznym gangstrom a oligarchom; Kedmi pripomenul vraždu bankára Ivana Kiveldiho a jeho tajomníka v roku 1995, keď jed aplikovali na membránu slúchadla.
Okrem uvedených argumentov Kedmi poukázal na to, že k otráveniu Skripaľa došlo v „najnevhodnejší okamih“ pre Rusko – v predvečer prezidentských volieb a pred Majstrovstvami sveta vo futbale, ktoré organizuje Moskva. Keby sa Ruská federácia naozaj chcela zbaviť Skripala, potom nie takou „primitívnou a nemotornou cestou.“ Na základe toho ako jediní „podozriví“ sa javia Briti, ale treba si klásť otázky, aké boli ciele, motívy a účelnosť takéhoto konania. Kedmi si položil otázku, čo tým chceli dosiahnuť ? Zmeniť politiku Ruska ? Ovplyvniť voľby ? Musíte byť idiotom, aby ste sa domnievali, že to bude mať negatívny vplyv a pobúri obyvateľov Ruska. Jakov Kedmi vyjadril názor, že „britskí politici natoľko degenerovali od čias Churchilla, že sa obmedzujú iba na vnútropolitické ciele a o politike štátu nepremýšľajú.“ [*]