17. februára 2024

Generál Zalužnyj aj bez veliteľskej funkcie sa stal najdôležitejším faktorom ukrajinskej politiky – parazituje na ňom ex-prezident Porošenko

Od Igor Cibula

Po odvolaní generála Valerija Zalužného z funkcie vrchného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny sa vyrojili viaceré špekulácie o tom, aký bude mať tento krok prezidenta Volodymyra Zelenského vplyv na ďalší vývoj situácie na Ukrajine. Popri úvahách o preformátovaní prakticky kompletného velenia armády analytici nastolili otázku, ako odchod generála Zalužného ovplyvní vývoj na politickej scéne Ukrajiny. Čo bude Zalužnyj robiť ďalej, zatiaľ ani len nenaznačil. Medzi viacerými ukrajinskými politickými pozorovateľmi si zaslúži pozornosť  vyjadrenie riaditeľa kyjevského think-tanku – Ukrajinského politického inštitútu – Ruslana Bortnika, ktorý s odvolaním sa na jeho dôverné zdroje povedal:  „Je veľmi pravdepodobné, že Zalužnyj si na pár týždňov oddýchne a vydá sa na nejaké medzinárodné turné a po návrate sa vrhne do politického života.“ Podobne uvažujú aj iní, a preto neprekvapuje, že podľa Bortnika „Zalužnyj sa môže stať akýmsi „ľadoborcom“ proti Zelenskému.“

Ukrajinský internetový portál Strana.ua prezentuje predpoveď Ruslana Bortnika, že napätie medzi prezidentom a bývalým vrchným veliteľom bude naďalej pokračovať. Politológ sa domnieva, že „ide o to, čo bolo dôvodom rezignácie Zalužného, ​​ale aj o to, že bol reálne vytlačený zo systému, a čo je najdôležitejšie, ako sa to stalo. Prezident Zelenskij sa snažil svoje rozhodnutie odôvodniť tým, že Zalužnyj nespĺňa požiadavky, keďže toho času je potrebných viac rozhodných generálov. Je nepravdepodobné, že by sa to páčilo bývalému vrchnému veliteľovi. Rezignácia sa stala zlomom v jeho vzťahoch s prezidentom, s ktorým už nechce byť spájaný.“ Okrem už uvádzaného politického momentu, keď sa Zalužnyj postupne stal hlavnou politickou alternatívou Zelenského, spomínajú sa aj globálnejšie rozpory – ohľadom ďalšieho priebehu vojny.

Napríklad Paul Ronzheimer – zástupca šéfredaktora nemeckého bulvárneho denníka BILD – napísal, že Zelenského cieľom je „znovu dobyť všetky regióny obsadené Ruskom. Valerij Zalužnyj si však už dávno uvedomil, že v dnešných podmienkach sa to „nedá realizovať a toto by sa malo verejne prezentovať.“ Všimnime si, že neexistuje žiadny objektívny dôkaz, že Zalužnyj je o tom presvedčený. Aktívne sa však šírili fámy, že bývalý hlavný veliteľ bol pri hodnotení vyhliadok na vývoj situácie na fronte oveľa konzervatívnejší ako prezident. Hlavnou otázkou v politickom kontexte je však to, čo teraz urobí generál Zalužnyj. Od jesene sa v politických kruhoch povráva, že po ex-hlavnom veliteľovi sa aktívne obzerajú rôzne sily nespokojné s prezidentom Zelenským. Teraz, po odvolaní hlavného veliteľa, sa tento proces môže urýchliť. 

V tejto súvislosti politológ Bortnik o generálovi Zalužnom konštatoval, že „aj keď teraz politicky a organizačne málo niekoho reprezentuje, je schopný zničiť mocenský monopol strany „Sluha ľudu“ – ako je o tom presvedčená opozícia. Bývalý prezident Petro Porošenko a niektorí z elít sa snažia stať sa jeho spojencami vo Washingtone, vrátane ich grantovo-liberálnej časti, ako aj časť generálov, ktorí pri súčasnej prestavbe armády zostali bez práce.“ Vysoký predstaviteľ vládnej strany „Sluha ľudu“ pochybuje, že Zalužnyj sa čoskoro ukáže v politike. Uvedený zdroj si myslí, že „zatiaľ nezrýchli. Bude na to dávať pozor. Očakávanie, že ho Petro Aleksejevič Porošenko náhlivo posadí na obrnené auto a pôjdu na Majdan, je silné precenenie niečích nádejí .Zalužnyj si podľa neho počká na vhodnú chvíľu na odštartovanie politickej kariéry.“ Zdroj vysvetľuje, že Zalužnyj „obrazne povedané, nemá žiadnu predstavu. Nemyslím si, že by „zašiel tak ďaleko, aby išiel na „5.- kanál“ (blízky Porošenkovi) a kritizoval prezidenta. Nie, ale počká si na vhodnejšiu príležitosť vstúpiť do veľkej politiky.“

Procesy v informačnom prostredí zároveň naznačujú, že Zelenského oponenti (z ktorých zatiaľ svoju účasť jednoznačne identifikovali len Petro Porošenko a jeho spolupracovníci) nemienia dlho čakať. Doslova v ten istý večer, keď Zelenskij oznámil rezignáciu Zalužného a vymenovanie generála Syrského, prezidenta aj nového hlavného veliteľa zasiahol na sociálnych sieťach nával negativity. Na Instagrame Zelenského bolo pod príspevkom o prepustení Valerija Zalužného obrovské množstvo negatívnych komentárov. Na facebookovej stránke hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny bolo veľa negativity adresovanej samotnému generálovi Olexandrovi Syrskému, po tom, čo tam aktualizovali fotografiu a nahradili starého hlavného veliteľa novým. V komentároch pod fotografiou používatelia Facebook-u napísali novému vrchnému veliteľovi urážlivé slová: “Kedy budete zodpovedný za smer Bachmut?”;  „Mäsiar“ a podobne. V komentároch mnohí vyjadrili aj slová podpory bývalému vrchnému veliteľovi Valerijovi Zalužnému. Takáto vlna negativity a nenávisti by sa dala vysvetliť cielenou kampaňou robotických fariem Petra Porošenka (Centrum pre boj proti dezinformáciám pri Rade národnej bezpečnosti a obrany obvinilo Rusov z organizovania kampane proti Syrskému). Proti Zelenského rozhodnutiu sa však vyslovilo aj mnoho skutočných ľudí. Vrátane príslušníkov armády.

Medzi príslušníkmi ukrajinských ozbrojených síl – usudzujúc podľa ich komentárov na sociálnych sieťach – existujú dva uhly pohľadu: buď sa na bojisku globálne nič nezmení, alebo sa to zhorší, keďže Syrsky má vo vojenských kruhoch imidž tvrdého generála, ktorý nešetrí vojakov kvôli plneniu úloh. Ukrajinská armáda vyjadrila v komentároch pre západné médiá mnohé ostro negatívne hodnotenia nového hlavného veliteľa. Vec sa však neobmedzuje len na komentáre na sociálnych sieťach a anonymné vyjadrenia v médiách. Bloger podporujúci Porošenka – Karl Voloch zorganizoval na Majdane malé zhromaždenie proti Zelenského rozhodnutiu odvolať Zalužného. A potom prešiel k úplne inej téme, možno ešte dôležitejšej pre Porošenkových priaznivcov. Voloch povedal, že Volodymyr Zelenskyj sa po 20. máji stane nelegitímnym prezidentom.

„Ako hlavný problém bola kolektívne uznaná nelegitímnosť prezidenta po 20. máji, keď vyprší jeho funkčné obdobie,“ napísal Voloch a spomenul akciu na Majdane. Podľa neho sa už pripravuje petícia, ako aj výzva opozičným stranám s požiadavkou predložiť výzvu o Zelenského nezákonnosti na Ústavný súd (vyžaduje sa 50 podpisov poslancov). Ide o to, že 20. mája 2024 uplynie päťročné prezidentské obdobie Vladimíra Zelenského. Voľby sa však podľa zákona nemôžu konať počas stanného práva. A nedávno bolo stanné právo opäť predĺžené do 13. mája. O konflikte  týkajúcom sa vypršania Zelenského funkčného obdobia už aktívne diskutuje Porošenko (hoci práve jeho strana „Eurosolidarita“ bola svojho času proti usporiadaniu volieb počas vojny). A možno, keď sa blíži dátum 20. mája,  pridajú sa k nim aj ďalší odporcovia prezidenta. Stále nie je jasné, či z tohto „hnutia“ niečo vzíde a k čomu to povedie. Navyše je nepravdepodobné, že by prezidentská administratíva nečinne sedela a nesnažila sa potlačiť „pohyb“ v zárodku. Je však zrejmé, že ak sa politické napätie v krajine zvýši, bude veľa závisieť od postoja, ktorý zaujme Zalužnyj. Už teraz sa stal najdôležitejším faktorom ukrajinskej politiky, ktorý aj bez aktívnej činnosti ovplyvní mnohé procesy.