Bývalý premiér Matovič je už dnes „politická mŕtvola“ – ani predčasné parlamentné voľby na Slovensku nebudú „čarovným prútikom“
Už v lete minulého roku viacerí epidemiológovia vo svete predpovedali, že pandémia Covid-19 prebehne v niekoľkých vlnách a tak skoro sa neskončí. Na Slovensku však konzílium odborníkov iba odovzdane „asistovalo“ intelektuálne podvyživenému premiérovi Igorovi Matovičovi pri šírení jeho primitívnej propagandistickej kampane, ktorej jediným výsledkom je skutočnosť, že naša krajina v porovnaní s populačne podobnými štátmi – ako sú napríklad Dánsko alebo Fínsko – je mierou úmrtnosti na Covid-19 podstatne na horšej úrovni. Premýšľajúci ľudia už vtedy postrehli, že máme hašteriacu sa a neschopnú vládu s nevzdelaným lídrom, ktorého nedávno bývalý sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec verejne označil za „nespôsobilý subjekt postihnutý duševnou chorobou či úplnou stupiditou.“ V apríli tohto roku vystriedal na poste predsedu vlády Matoviča politicky takmer bezfarebný Eduard Heger, kariérne závislý od svojho straníckeho vodcu.
Bývalý premiér Matovič je dnes už politická „mŕtvola,“ čo dokazujú nielen upadajúce preferencie jeho politickej obľúbenosti, ale najnovšie aj fakt, že Matovičov koaličný partner Richard Sulík v televíznej debate vylúčil, že „bude v budúcej vláde sedieť s Igorom Matovičom.“ Sulík ako kovaný oportunista nechce však položiť na „lopatky“ Hegerovu vládu, i keď na druhej strane neodmieta referendum o predčasných parlamentných voľbách – jednak preto, že v predčasných voľbách by jeho strana Sloboda a Solidarita spomedzi strán súčasnej vládnej koalície obstála najlepšie – a tiež preto, lebo pravdepodobne neverí, že Ústavný súd SR konanie referenda odobrí. Richard Sulík je už teraz „nekorunovaným kráľom“ súčasnej vládnej koalície a z toho dôvodu si môže dovoliť predstierať veľkorysosť, zatiaľ čo jeho koaliční partneri sa predčasných parlamentných volieb boja ako „čert svätenej vody.“
Objavili sa už kuloárne šumy, že Ústavný súd SR nepodporí petíciu na konanie referenda o predčasných parlamentných voľbách. O verdikte ústavného súdu a jeho dôsledkoch možno zatiaľ iba špekulovať. Ak sa predčasné voľby poslancov Národnej rady SR neuskutočnia kvôli rozhodnutiu sudcov z Košíc, predĺži to živorenie súčasnej vlády, ale neprinesie to vnútropolitickú stabilitu, ktorú krajina potrebuje. Skúsenosti občanov od marca minulého roku potvrdzujú pochybnosti, či súčasná vládna zostava dokáže kompetentne riešiť problémy nadchádzajúceho obdobia. Ide tiež aj o to, že verejnosť je už unavená doterajším spôsobom komunikácie riešenia komplikácií, súvisiacich s pandémiou. Mnohí ľudia s nedôverou prijímajú usmernenia od niektorých ministrov, ktorí sa podvolili nekompetentným nápadom Igora Matoviča a kvôli tomu ignorovali zdravý rozum.
Bolo by nerealistické očakávať, že ak by sa konali predčasné parlamentné voľby, tak by to bol „čarovný prútik,“ od ktorého by bolo možné očakávať na Slovensku vývoj bez problémov. I keď očakávaným víťazom volieb by sa stala strana Hlas-SD, zostáva otvorenou otázkou, kto by mohli byť reálne jej koaliční partneri. O viacerých koaličných variantoch sa už verejne špekulovalo, avšak zásadnou témou je stabilita koalície. Animozita medzi Ficom a Pellegrinim žiadne šance na prípadnú povolebnú spoluprácu neposkytuje. Ale ani koaličný tandem najsilnejšieho opozičného subjektu – Hlas-SD a lídra súčasného vládneho bloku – SaS nie je zatiaľ perspektívnym riešením, ak vychádzame z nedávneho vyjadrenia Richarda Sulíka na sneme SaS, že odmieta vládne partnerstvo s Pellegriniho stranou. I keď liberáli odmietajú špekulácie o ich prípadnej spolupráci, pri povestnom pragmatizme Richarda Sulíka v budúcnosti nie je nič vylúčené.
Úvahy o zložení budúcej vlády po páde súčasného kabinetu sú predčasné aj preto, že do parlamentu by sa mohli po nasledujúcich predčasných voľbách dostať aj niektoré mimoparlamentné politické subjekty, čo by zmenilo manévrovací priestor pri rozhovoroch o novej vláde. Dominujúce postavenie strany Hlas-SD v opozícii je isté, ale nie sú isté percentá jej potenciálnych voličov. Pellegriniho tím si chce nakloniť voličov, ktorí nie sú presvedčení o správnosti očkovania proti koronavírusu. Taktizovanie v tejto otázke sa však môže strane vypomstiť, najmä ak tretia vlna pandémie si vyžiada ďalšie obete a enormné nároky na kapacity zdravotníckeho systému. Ani Sulíkova SaS nedisponuje programovým potenciálom, ktorý jej garantuje istú pozíciu v situácii, keď sa bude Slovensko rozhodovať o tom, kto by mal nahradiť súčasnú vládu kompetentnými a racionálne uvažujúcimi politikmi.