Brexit bez dohody s Londýnom by poškodil Európu – bremeno zodpovednosti je na pleciach premiérky Mayovej
Nový londýnsky minister pre Brexit Dominic Raab sa stretol v Bruseli so svojím partnerom Michelom Barnierom, aby – ako povedal – priniesol „novú energiu, elán a silu“ rozhovorom o Brexit-e, keďže Európska únia varovala, že je pripravená na to, že Veľká Británia vypadne z tohto bloku bez dohodnutých podmienok, zmierňujúcich toto ekonomické narušenie. Činitelia a úradníci EÚ sú stále presvedčení, že nejaké riešenie – vrátane 21-mesačného prechodného obdobia – sa nájde, aby pokračovali ďalšie rozhovory, lebo inak by straty oboch strán boli vysoké. Medzinárodný menový fond oznámil, že krajiny Európskej únie budú dlhodobo trpieť škodou, ktorá sa rovná 1,5 %-nej ročnej hospodárskej produkcii, ak Británia opustí blok bez dohody o voľnom obchode na budúci rok. K problémom súvisiacim s oneskorením Brexit-u patria tiež voľby do Európskeho parlamentu koncom mája 2019, ktoré by nastolili otázku, kedy a ako by mohla byť ratifikovaná oneskorená dohoda o Brexit-e – za predpokladu, že Británia už nebude voliť poslancov do nového legislatívneho obdobia parlamentu.
Britský časopis The Economist pred týždňom uverejnil karikatúru ilustrátora Davida Parkinsa, na ktorej zúfalá premiérka Theresa Mayová čerpá vodu z potápajúceho sa člna „Brexit“ a z vĺn kanálu La Manche trčí iba svetlovlasá štica jej nedávneho ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona. Satirická kresba dopĺňa komentár k novému plánu Mayovej, ako by mal vyzerať Brexit. Británia by mala zostať v jednotnom trhu s tovarom a vo voľnejšom systéme vzájomného uznávania služieb. Navrhuje zostať v colnej únii s Bruselom až kým sa nevytvorí nový mechanizmus výberu daní. Podľa Economist-u je to najrealistickejší plán premiérky Mayovej, ale napriek tomu európski lídri budú požadovať, aby išla ďalej. A ešte neprezradila, ako sa chce Británia vyhnúť tvrdej hranici v Írsku.
Je pravdepodobné, že vyjednávači Európskej únie budú informovať Veľkú Britániu o tom, že ak chce získať výhody jednotného trhu s tovarom, musí dodržiavať aj ostatné pravidlá, vrátane voľného pohybu pracovných síl. Okrem toho EÚ bude chcieť aj priebežné platby do svojho rozpočtu a rešpektovanie autority Európskeho súdneho dvora. Takýto Brexit neuspokojí nikoho. Tvrdí zástancovia Brexit-u sa už teraz cítia zradení. Mnohí vidia, že sa ocitnú v situácii podobnej Nórsku, ktoré je previazané s EÚ, ale má len malý vplyv na jej fungovanie. Takže „mäkký“ Brexit je zrejme horší, ako dnešné členstvo v Európskej únii – teda je jasné, že odchod z EÚ je hlúposť. V takomto kontexte premiérka Mayová sa snaží dosiahnuť riešenie v parlamente, kde väčšina poslancov uprednostňuje „mäkký“ Brexit.
Theresa Mayová sa môže spoliehať na pragmatických prívržencov Brexit-u a zástancov zotrvania Británie v Európskej únii, ale predstavitelia tvrdej línie budú trvať na kategorickom Brexit-e alebo na úplnom zastavení Brexit-u. Prívrženci odchodu z Európskej únie však stále nevysvetlili, ako by Veľká Británia mohla prerušiť všetky vzťahy s EÚ a zároveň zachovať obchodné styky s priestorom, ktorý je najväčším britským trhom. Časopis Economist konštatoval, že zatiaľ čo Mayová čelí „bolestným kompromisom“, prívrženci Brexit-u sa oddávajú „fantáziám.“ EÚ nie je ochotná poskytnúť Veľkej Británii „dohodu na mieru“, pretože sa obáva, že aj jej ďalší nespokojní členovia by mohli mať záujem o osobitné zaobchádzanie. Preto „eurokrati“ slávnostne sľubujú, že ničím nemožno narušiť jednotný trh.
Podľa Economist-u keby sa rokovania o Brexit-e nevydarili a Británia by bez dohody odišla, spôsobilo by to vážne škody celej Európe i ostatným krajinám. V niektorých oblastiach má Európska únia motiváciu ponúknuť ústupky. Veľká Británia je jednou z dvoch veľkých vojenských a spravodajských mocností Európy. Obmedzenie jej úlohy v projektoch, ako je geolokačný satelitný systém Galileo – v čase, keď Spojené štáty uvažujú o svojich záväzkoch v NATO a Rusko robí problémy – ohrozovalo by všetkých Európanov. Európska únia by mohla poskytnúť Veľkej Británii viac času, aby premiérka Mayová prekonala „slepotu“ parlamentu. Možno sa bude musieť obrátiť na občanov v ďalších voľbách alebo uchýliť sa k druhému referendu, ktoré by vymedzili konkrétny plán pre Brexit.