Armády dronov môžu spustiť novú vojenskú revolúciu – NATO by mohlo ľahšie organizovať veľké bezpilotné sily
Ruská armáda – napriek bojom v zákopoch východnej Ukrajiny v dvadsiatom prvom storočí – rastie. Vysokí nemeckí dôstojníci generálneho štábu odhadujú, že Moskva by mohla byť schopná zaútočiť na NATO, či už v Pobaltí alebo na ďalekom severe – už za päť rokov. Podľa najvyššieho veliteľa spojeneckých síl Aliancie v Európe generála Christophera Cavoliho musí byť NATO pripravené na vojnu proti Rusku v nadchádzajúcich rokoch. Ruské preteky v rekonštrukcii jeho ozbrojených síl a použitie vojenského nátlaku na podriadenie európskych štátov vytvárajú potrebu, aby členovia NATO vytvorili nové armády. Tento proces bude musieť zápasiť s demografickými zmenami a zmenou spoločenských postojov k vojne a zároveň využívať príležitosti, ktoré na Ukrajine ukazujú na použitie dronov pri zastavení invázie.
Podľa prof. Benjamina Jensena z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone existujú tri spôsoby, ako môže NATO urýchlene pomôcť svojim členským štátom vybudovať armády bezpilotných lietadiel podobných stepným bojiskám na Ukrajine. Po prvé, NATO by malo vytvoriť experimentálne testovacie stanovištia a vykonať analýzu kampane na podporu nových návrhov bojových skupín. S využitím existujúcich výcvikových oblastí by NATO mohlo pozvať kombináciu začínajúcich firiem a veľkých obranných firiem na testovanie spôsobilostí, zatiaľ čo vojenskí plánovači využívajú testy na predstavovanie nových formácií, modelu podobného vynálezu leteckej kavalérie použitej v roku 1962 v doktríne leteckej mobility Howze Board. Tieto experimenty poskytnú plány pre nové formácie, ktoré môžu členské štáty mobilizovať na obranu aliancie.
Po druhé, NATO by malo rozšíriť štandardy dohody pre interoperabilitu tak, aby zahŕňali nové koncepcie, ako je modulárny prístup k otvoreným systémom na podporu výpočtovo náročných úloh, ako je fúzia senzorov a analýza s podporou umelej inteligencie. Táto koncepcia by mala zahŕňať architektúru s otvoreným zdrojovým kódom, aby NATO mohlo ľahšie dynamicky organizovať veľké bezpilotné sily. V slučke budú stále ľudia a dokonca aj mechanici na zemi, ktorí budú podporovať nové bojové skupiny, ale kód bude kráľom a umožní nové taktiky. Po tretie: bude potrebné vypracovať nové koncepcie operácií na použitie armády bezpilotných lietadiel na obranu bočných krídiel NATO. Severoatlantická aliancia by malo oživiť vývoj koncepcií a prepojiť ho s experimentovaním.
Predstavte si bezpilotné lietadlo MQ-9, ktoré poskytuje cielenú podporu 3D vytlačených efektov vystreľovaných zo vzduchu, ktoré sa roja popri munícii odpaľovanej z bezpilotných pozemných vozidiel a útočia na ruskú protivzdušnú obranu chrániacu postupujúcu obrnenú kolónu. NATO môže použiť kombináciu svojich škôl, pracovných skupín a bojových skupín na podporu rozvoja koncepcií zdola nahor, vrátane testovania nových formácií v priamom simulovanom boji prostredníctvom sietí, ako je globálna experimentálna skupina pre vojnové hry Fight Club. Najlepšie koncepcie, ktoré sa objavia, by sa mohli testovať opakovaným spôsobom spolu s experimentálnou silou opísanou vyššie, aby sa umožnilo rýchle vytvorenie prototypov a ich nasadenie v polí.
Nové armády bezpilotných lietadiel by mohli pomôcť Severoatlantickej aliancii prekonať prekážky brániace rastu jej armád. Roboty nepotrebujú dôchodky ani invalidný príspevok. V porovnaní s ľudskou pracovnou silou sú tiež čoraz lacnejšie, najmä ak sú spojené s formáciami zloženými z vyškolených operátorov a mechanikov. Tieto nové bojové skupiny majú potenciál rozšíriť dosah a bojovú silu členských štátov NATO bez toho, aby vyvolali sociálny odpor. V spojení s kultúrou experimentovania a inovácií majú armády dronov tiež potenciál spustiť novú vojenskú revolúciu, ktorá obnoví mier na kontinente.