Hamas izraelských špiónov nezabíja, ale robí z nich dvojitých agentov – varovanie experta pred vážnou technologickou hrozbou pre Izrael
Neexistujú žiadne informácie o spravodajských metódach používaných v Hamase a Hizballáhu, nie sú o tom žiadne informácie ani v iných podobných skupinách. Je veľmi ťažké získať prístup k materiálom zaoberajúcim sa spravodajskými službami v teroristických organizáciách. Očividne nemajú žiadne archívy, neexistuje žiadna usporiadaná dokumentácia. Pri skúmaní tejto problematiky možno však využiť legálne zdroje. Sú to skutočné poklady. Rozhodnutia súdov niekedy odhaľujú spravodajské príbehy, napríklad o tom, ako Hamasom a Hizballáhom vyslaní špióni a agenti behajú po Izraeli; alebo ide o prehľady tých, ktorí boli zadržaní v pásme Gazy, z ktorých svedectva bolo možné pochopiť, ako systémy monitorovania a sledovania fungujú. Užitočným zdrojom sú tiež správy bezpečnostnej služby Shin Bet, všetky druhy materiálov, ktoré Izraelské ozbrojené sily za tie roky publikovali, a tiež materiály publikované inými organizáciami – i keď ich získanie je už zložitejšie. Existuje napríklad séria kníh, ktoré Hizballáh vydal v deväťdesiatych rokoch minulého storočia a ktoré sumarizujú jeho činnosť každoročne.
V tomto kontexte si zaslúži pozornosť rozhovor s doktorandom Univerzity Bar-Ilan v Tel Avive – Netanelom Flamerom v denníku Haaretz, kde prezentoval svoje poznatky zo svojej doktorandskej práce o spravodajských metódach používaných v Hamase a Hizballáhu. Poukázal na to, že Hamas niekedy robí z izraelských špiónov dvojitých agentov, namiesto toho, aby ich zabíjal. Nábor palestínskych kolaborantov s Izraelom do služieb Hamasu je náročná operácia a označuje sa za „kaviár“ špionáže. Spravodajské štruktúry Hamasu a Hizballáhu výdatne využívajú tzv. otvorené zdroje, ktoré im poskytujú citlivé informácie, hoci izraelská vojenská cenzúra dbá na to, aby sa protivníkovi nedostali. Izraelský expert uvádza ako príklad výbuch na železničných koľajniciach v júni 2002, keď sa židovský policajt vyjadril, že výbušné zariadenie našťastie vážilo iba asi päť kíl, pretože keby bolo trikrát väčšie škody by boli obrovské. Bola to veľmi cenná informácia pre sabotérov Hamasu !
V posledných rokoch Hamas vytvoril akúsi fiktívnu sieť profilov na sociálnych sieťach. Sú to profily pekných, sporo oblečených dievčat, ktoré oslovujú rôznych ľudí, vrátane vojakov, komunikujú s nimi, pokúšajú sa nadviazať nejaký kontakt, ktorý má údajne prerásť do romantického vzťahu, pričom cieľom je, samozrejme, pokúsiť sa ich zverbovať za agentov. Hovorí sa tomu „užitoční idioti“, čo znamená, že niekto sa stane agentom druhej strany bez toho, aby si to uvedomoval. Dobre vyzerajúce dievča napíše vojakovi správu v zmysle: „Hej, chudák, uviaznutý na základni, môj miláčik, pošli mi fotografiu, aby som videla, kde si“ – a on fotografiu pošle. To je jeden zo scenárov – najmenej zlý. V naozaj zlom scenári dievča povie vojakovi, že jej aplikácie Telegram a WhatsApp nefungujú, že mu chce posielať svoje klipy a fotografie, a preto ho požiada, aby si stiahol chatovú aplikáciu, ktorá jej umožní ich prenos. Vojak pošle odkaz, a keď si stiahne aplikáciu, jeho telefón je hacknutý a diaľkovo ovládaný Hamasom.
Podľa názoru Netanela Flamera aj keď organizácie Hamas a Hizballáh sa snažia zriadiť štát, neočakávajú, že vyhrajú vojnu s Izraelom. Hamas a Hizballáh chápu hranice svojich síl. Nepredpokladajú, že porazia Izrael, ale skôr poškodia jeho schopnosti a zasiahnu jeho „mäkké brucho.“ Ide o to, že ich spravodajská činnosť potrebná na dosiahnutie takéhoto cieľa, nie je na najvyššej úrovni. Zoberme si napríklad katastrofu námorného komanda v roku 1997, keď pri útoku v Libanone zahynulo 12 členov izraelskej elitnej jednotky Shayetet 13. Z pohľadu Hizballáhu to bola epizóda, pri ktorej sa tejto organizácii podarilo odhaliť operáciu jednotky azda najlepšieho komanda na svete hlboko na vlastnom území. Predpokladá sa, že to dosiahli manipuláciou s anténou a zachytením komunikácie dronu. Aký obrovský strategický úspech s použitím superzákladnej spravodajskej aktivity ! Keby Izrael odhalil podobnú operáciu Hizballáhu, nebolo by to vnímané ako výnimočný úspech, ale ako zachytenie ďalšieho teroristického útoku, ktorému Izrael dokázal zabrániť.
Osobitne sa treba zmieniť o tom, že organizácia spravodajskej činnosti Hamasu je viac inštitucionalizovaná ako v minulosti. V ozbrojenom krídle Hamasu – Iz al-Din al-Qassam – bola zriadená divízia vojenskej spravodajskej služby, je vytvorený systém monitorovania na základe sektorových divízií; každý prápor má svoje vlastné pozorovacie služby a zber informácií prebieha systematicky a usporiadane. Dokumentujú sa všetky poznatky a zaviedli tiež systém ich integrácie do uceleného obrazu. Hizballáh zriadil monitorovaciu sieť v južnom Libanone, ktorá disponuje podrobným zoznamom komunikačných frekvencií izraelskej armády v severnom regióne Izraela, systematicky odpočúva a zachytáva prenos v jej sieťach. Podobne ako Hamas aj Hizballáh vstúpil do kybernetickej oblasti a využívajú moderné spravodajské technológie. Netanel Flamer síce charakterizuje konflikt medzi Izraelom a jeho protivníkmi ako asymetrickú vojnu, ale varuje pred vážnou technologickou hrozbou spravodajských služieb teroristických organizácií pre Izrael.