6. júla 2018

Prezident Donald Trump začal colnú vojnu proti Číne – v Pekingu stúpnu protiamerické nálady a americkí farmári „zaplačú“

Od Igor Cibula

Obmedzení vo svetovom obchode pribúda a analytici so znepokojením sledujú vývoj, ktorý dynamizuje začínajúca sa colná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou. Slovensko sa ocitlo na prahu novej etapy medzinárodných obchodných vzťahov, čo určite môže znamenať pre jeho výrazne exportne orientovanú ekonomiku nie málo negatívnych dôsledkov. Globálna ekonomika konečne začala vykazovať známky trvalého hospodárskeho oživenia a teraz nastáva moment, ktorého dôsledky sotva-kto dokáže s istotou predvídať. Experti však už varovali, že na zozname potenciálne postihnutých krajín je tiež Slovenská republika, kde turbulencie svetového obchodu sa môžu premietnuť aj do domácej politiky, keďže o necelé dva roky majú byť parlamentné voľby a prípadné ekonomické komplikácie môžu poslúžiť politickej opozícii ako volebný argument.

Korešpondenti denníka The Wall Street Journal v Šanghaji a Pekingu pripomenuli, že dnes o 12.01  východoamerického času začína platiť v Spojených štátoch zvýšenie ciel na výrobky dovážané z Číny. Clá vo výške 34 miliárd $ sa týkajú dovezených čínskych strojov, autosúčiastok a prístrojového vybavenia pre zdravotníctvo. Peking uviedol, že je pripravený okamžite reagovať zvýšením cla na americkú produkciu, vrátane sójových bôbov a športových úžitkových vozidiel. Obchodná vojna hrozí narušením obchodu na celom svete a jej následky sa už začali prejavovať. Denník poukazuje na fakt, že Čína nakupuje asi tretinu americkej úrody bôbov a perspektíva straty tohto obchodu už zapríčinila tento týždeň pokles ceny sóje na najnižšiu úroveň. Clá v Číne pokrývajú 545 kategórií amerických výrobkov a americké clá sa týkajú 818 kategórií produktov z Číny.

Podľa Paula Burkeho z Americkej rady pre vývoz sóje a poľnohospodárskeho gigantu Cargill Inc. čínski dovozcovia väčšinou už prestali nakupovať sójové bôby z USA. Hodnotou ide o najvyššiu položku, na ktorú sa vzťahujú clá pripravované v Pekingu. V minulom roku Čína doviezla americké sójové bôby za sumu vo výške 14 miliárd $. Viceprezident potravinárskej spoločnosti Cargill pre podnikové záležitosti regiónu Ázie a Pacifiku v Minnesote Bruce Blakeman zdôraznil, že „dve najväčšie ekonomiky na svete sú prepojené. Vplyv obchodného konfliktu povedie k vážnym dôsledkom pre hospodársky rast a ublíži tým, ktorí sú na celom svete najzraniteľnejší.“ Hovorca čínskeho ministerstva obchodu Čao Feng v tejto súvislosti poznamenal, že „USA ostreľujú svet, vrátane seba.“

Medzi pravdepodobnými obeťami v Spojených štátoch budú výrobcovia lekárskych prístrojov, ako je spoločnosť Varian Medical Systems Inc., ktorá vyváža americké systémy na zisťovanie rakoviny vyrábané v Pekingu. Firma Varian má prevádzky v Kalifornii, v Európe a Brazílii, čo súvisí so zložitosťou výrobného procesu. Jej predstaviteľ k situácii povedal: „Zaoberáme sa všetkými možnými scenármi. Ako každá nadnárodná spoločnosť, nemôžeme len tak za noc zmeniť podmienky v dodávateľskom reťazci.“ Spoločnosť Varian Medical Systems sa obáva, že ak sa spor kvôli clám nevyrieši, jej lekárske prístroje vyrobené v Spojených štátoch by mohli byť zasiahnuté v nasledujúcom kole zvýšenia čínskych ciel, čo povedie zákazníkov k prechodu ku konkurenčným produktom.  

Do konfliktu kvôli clám sú vťahované aj iné krajiny. Napríklad nemecké automobilky Daimler a BMW predávajú v USA športové vozidlá, ktoré sú vyrobené v Číne; oddnes sa na ne vzťahuje clo vo výške 40 %. Títo výrobcovia spolu s firmami Ford Motor a Tesla budú postihnutí najviac, pretože vyvážajú značné množstvo áut do Číny. Mnohé americké spoločnosti zdieľajú obavu, že stúpnu protiamerické nálady, čo zasiahne tovary amerického pôvodu. Podľa bývalého predsedu Americkej obchodnej komory v Číne, právnika advokátskej kancelárie Perkins Coie LLP – zastupujúcej najväčšie americké firmy – Jamesa Zimmermana „najväčšie obavy súvisia s jemnými formami odplaty a narušení, ako sú pokyny čínskym spoločnostiam a spotrebiteľom presmerovať ich podnikanie od amerických spoločností.“