Kybernetická vojna Pekingu proti Taiwanu sa rozbehla – taiwanské ministerstvá bombardujú desiatky miliónov hackerských útokov z Číny
Taiwan oficiálne vystupuje ako oficiálny štát pod názvom Čínska republika, i keď vláda v Pekingu ho považuje za svoje územie a od začiatku tohto roku opakovane dáva najavo, že sa tejto zásadnej pozície nevzdala. Už po svojom zvolení do Bieleho domu dostal Donald Trump varovanie z Pekingu, že „pokiaľ Trump poprie politiku jednej Číny po svojom nástupe do úradu, čínsky ľud bude požadovať od svojej vlády odplatu.“ V posledných mesiacoch Čína uskutočnila niekoľko námorných cvičení v blízkosti ostrova a Taiwan usporiadal minulý mesiac pravidelné každoročné vojenské cvičenie, ktoré simulovalo odvrátenie invázie vojsk Pekingu na ostrov. Popri takýchto gestách sa uskutočňujú aj operácie na tzv. neviditeľnom fonte, kde Čína nasadzuje svoje kybernetické kapacity, aby demonštrovala svoj strategický záujem neponechať ostrov napospas Spojeným štátom, s ktorými sa vzťahy v poslednom čase v dôsledku tzv. colnej vojny priostrujú.
Korešpondent britského denníka Financial Times Edward White v Taipei uviedol, že Taiwan bol za posledné dva roky zasiahnutý vážnymi kybernetickými útokmi z Číny, pričom Peking zvyšuje tento nátlak len vtedy, keď Spojené štáty znovu zdôrazňujú svoju podporu samostatnosti ostrova. Pred dvoma týždňami denník písal o tom, ako čínski hackeri sa pred voľbami v Kambodži zameriavajú na opozičných poslancov, politické inštitúcie, mimovládne organizácie a médiá, aby pomohli režimu premiéra Hun Sena. Podobne Komunistická strana Číny – ktorá považuje Taiwan za súčasť čínskeho teritória – vystupňovala donucovacie opatrenia proti vláde v Taipei od roku 2016, keď zvíťazila vo voľbách prezidentka Tsai Ing-wen a jej Demokratická pokroková strana, ktorá nahradila viac pročínsky Koumintang.
Vysokopostavený činiteľ bezpečnostnej komunity v Taipei konštatoval, že vystupňovanie počítačovej vojny sa stalo súčasťou tvrdšieho prístupu Pekingu k Taiwanu: „Počet kybernetických útokov sa prudko zvyšuje a zameriava sa hlavne na vládne úrady.“ Poukázal na to, že v posledných mesiacoch došlo k „ďalšiemu zintenzívneniu čínskeho úsilia“, pričom upozornil na vyššiu frekvenciu čínskych vojenských cvičení a zameranie na zníženie počtu oficiálnych diplomatických spojencov Taiwanu. Taiwanské kybernetické agentúry verejne neoznamujú, odkiaľ prichádzajú útoky, avšak Čína je „hlavnou hrozbou“ a používa Taiwan ako „overovací priestor“ na zdokonalenie techník svojej počítačovej špionáže – uviedol Benjamin Read, analytik počítačovej špionáže v americkej spoločnosti FireEye.
Podľa jeho vyjadrenia „mnoho prípadov čínskeho malwaru (škodlivého softwaru) sa po prvýkrát objavilo v kampaniach proti Taiwanu, neskôr sa zistilo zameranie na záujmy USA.“ Očakáva sa, že „mohutnosť čínskych kampaní zameraných na Taiwan sa zvýši, keď sa vystupňuje geopolitické napätie.“ Odborníčka z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone Samm Sacksová tvrdí, že „tento nárast odráža aj širšie posilnenie čínskych „útočných kybernetických schopností.“ Povedala, že „je súčasťou vyššej úrovne vízie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga urobiť z Číny kybernetickú superveľmoc.“ Predseda Amerického inštitútu na Taiwane – ktorý je de facto americkým veľvyslanectvom – James Moriarty podotkol, že USA spolupracovali s taiwanskými predstaviteľmi, aby im pomohli vyriešiť tento problém a posúdili hrozbu pre záujmy Spojených štátov.
Predstavitelia USA a Taiwanu spochybnili účinnosť čínskej taktiky. Moriarty o čínskej stratégii povedal: „Ak je cieľom získať srdcia a mysle taiwanskej občianskej spoločnosti a pokúsiť sa o mierové zjednotenie, nezdá sa, že by to tak veľmi prispelo k tejto politike.“ Podľa nemenovaného taiwanského predstaviteľa „agresivita Číny vyvoláva obavy nielen na Taiwane, ale aj medzi susednými krajinami. Čína sa musí sama nad sebou vážne zamyslieť.“ USA nedávno podnikli kroky na opätovné potvrdenie svojej podpory Taiwanu. V tomto mesiaci otvorili svoje nové „de facto“ veľvyslanectvo v hodnote 255 miliónov $ v Taipei a v marci prezident Donald Trump podpísal nový zákon podporujúci užšie vzťahy medzi činiteľmi vo Washingtone a v Taipei. Obidve udalosti boli proti Pekingu. USA tiež zvažujú častejší predaj zbraní Taiwanu – a to napriek čínskemu odporu.