Rusko a Čína spolupracujú na vojenských experimentoch – zmena ionosféry môže odrezať komunikácie so satelitmi
Pokračujúca obchodná vojna medzi USA a Čínou umocnená zadržaním finančnej riaditeľky spoločnosti Huawei Sabriny Meng Wan-čou v Kanade neveští nič dobrého. Ani provokatívna plavba amerického torpédoborca McCampbell v blízkosti Zálivu Petra Veľkého vo vzdialenosti na dostrel rakiet od základne Tichomorskej flotily Ruskej federácie nie je dobrým znamením pre budúci vývoj vzťahov Ruska a Číny k Spojeným štátom. V rámci takýchto faktov ani najnovšie správy o kontroverzných pokusoch Číny a Ruska s cieľom zahrievaním zmeniť zemskú atmosféru neznejú povzbudivo k optimistickejším očakávaniam. Podľa vyjadrenia čínskych vedcov obe krajiny testujú vojenské aplikácie technológie na kontrolu ionosféry, ktorá umožňuje odraziť rádiové signály pre komunikáciu na dlhé vzdialenosti. Na margo tejto čínsko-ruskej spolupráce dekanka Fakulty fyziky a optoelektronického inžinierstva na Univerzite Xidian – ktorá patrí medzi najlepšie v Číne – prof. Guo Lixin konštatovala, že takáto spolupráca je pre Čínu veľmi zriedkavá, pretože ide o „príliš citlivú technológiu.“
Podľa denníka South China Morning Post čínski vedci tvrdia, že Čína a Rusko zmenili dôležitú vrstvu nad Európou, aby otestovali kontroverznú technológiu pre prípadnú vojenskú aplikáciu. V júni 2018 bolo vykonaných celkovo päť experimentov. Prvý – 7. júna – spôsobil fyzickú poruchu v oblasti s rozlohou 126 000 km2 , čo je približne polovica veľkosti Veľkej Británie. Modifikovaná zóna vo výške cez 500 km nad malým ruským mestom Vasilsurskom (cca 1000 obyvateľov) zažila elektrický náraz s 10-krát viac negatívne nabitými subatomickými časticami ako okolité oblasti. Pri ďalšom experimente 12. júna sa teplota úzkej vrstvy ionizovaného plynu vo vysokých nadmorských výškach zvýšila o vyše 100 stupňov Celzia. Častice alebo elektróny vysielali k oblohe z atmosférického zahrievacieho zariadenia „Sura“, ktoré postavila vo Vasilsursku bývalá Sovietska armáda v období studenej vojny.
Základňu zariadenia „Sura“ tvorí rad vysoko výkonných antén, ktoré vysielajú veľké kvantá mikrovĺn do najvyšších vrstiev atmosféry. Špičkový výkon antén vysokej frekvencie by mohol dosiahnuť 260 megawattov, čo by malo stačiť na osvetlenie malého mesta. Čínsky elektromagnetický monitorovací satelit Zhangheng-1zbieral údaje na obežnej dráhe senzormi špičkovej kvality. Snímanie a prelety si vyžadujú presnú koordináciu, aby sa dosiahli efektívne výsledky meraní. Keď sa Zhangheng priblíži k cieľovej zóne, senzory sa prepínajú do režimu sériového snímania, aby analyzovali vzorky každú pol sekundu, oveľa rýchlejšie ako zvyčajne, aby zvýšili úroveň rozlíšenie údajov. Výskumný tím v poslednom čísle čínskeho odborného časopisu Earth and Planetary Physics konštatoval, že „detekcia plazmových porúch poskytuje dôkaz o pravdepodobnom úspechu budúcich súvisiacich experimentov. K tomu článok v South China Morning Post poznamenal, že armáda sa usiluje o kontrolu ionosféry už celé desaťročia.
Základňa Sura v meste Vasilsursk sa považuje za prvé veľké zariadenie na svete, ktoré bolo postavené na tento účel. V roku 1981 umožnila sovietskym vedcom manipulovať s hornými vrstvami atmosféry ako nástrojom vojenských operácií, ako je napríklad podmorská komunikácia. Vysoko-energetické mikrovlny môžu produkovať veľmi nízke frekvencie rádiových signálov, ktoré môžu preniknúť do pôdy alebo do vody – niekedy do hĺbky vyše 100 metrov v oceáne, čo z nich vytvára možnú komunikačnú metódu pre ponorky. Zmena ionosféry nad nepriateľským územím môže tiež narušiť alebo odrezať komunikáciu so satelitmi. Preto americká armáda sa poučila z ruského experimentu a vybudovala oveľa väčšie zariadenie na vykonávanie podobných testov.
V deväťdesiatych rokoch minulého storočia vznikol v Gakone na Aljaške program vysokofrekvenčného aktívneho aurorálneho výskumu HAARP, ktorý financuje armáda a americká Agentúra pre pokročilé obranné výskumné projekty. Zariadenie HAARP môže generovať maximálny výkon 1 gigawatt, čo je takmer štyrikrát viac ako množstvo energie zariadenia „Sura“. Čína v súčasnosti pripravuje ešte väčšie a zdokonalené zariadenie v Sanyi v provincii Hajnan, ktoré umožní manipulovať s ionosférou v celej oblasti Juhočínskeho mora. Vyskytli sa obavy, že takéto zariadenie by sa mohlo použiť na zmenu počasia a dokonca aj na prírodné katastrofy, vrátane hurikánov, cyklónov a zemetrasení. Niektorí kritici dokonca tvrdili, že extrémne nízke vlnové frekvencie generované týmito zariadeniami by mohli ovplyvniť činnosť ľudského mozgu. Pri čínsko-ruskom experimente zistili, že aj pri malom výkone 30 MW by rádiový lúč mohol vytvoriť abnormálnu zónu. Emitovaná energia bola zatiaľ veľmi nízka, aby spôsobila globálnu enviromentálnu udalosť a vplyv na ľudský mozog je veľmi malý.