Ofenzíva na Donbase sa javí ako predohra k širšiemu konfliktu – možno prezidentovi Putinovi ide o novú „Jaltu“
Napriek tomu, že Rusko nedokázalo prelomiť obranu Ukrajiny, utrpelo veľké straty na životoch a sériu vojenských porážok, Kremeľ si zachoval refrén: ciele invázie Vladimíra Putina budú dosiahnuté v plnej miere. Zdá sa, že ruské územné ciele sa menia v závislosti od krátkodobých ziskov, ktoré Putin cíti, že jeho jednotky môžu dosiahnuť na bojisku. Okresal svoj pôvodný plán zmocniť sa centrálnych oblastí Ukrajiny, vrátane hlavného mesta Kyjeva v prospech nového útoku zameraného na východný región Donbasu. Podľa ľudí zapojených do úsilia o dosiahnutie mierovej dohody medzi Moskvou a Kyjevom však ruské predsavzatie – ktoré ruský prezident jasne vyjadril – je ukončenie ukrajinskej štátnosti, teda zostáva nezmenené. Prezident Putin je pripravený na dlhotrvajúci konflikt idúci oveľa ďalej, než je nedávno načrtnutý cieľ „oslobodiť“ Donbas. Putin chce obsadiť celú juhovýchodnú Ukrajinu, aby odrezal krajinu od Čierneho mora a vytvoril platformu pre ďalšie útoky. „Je to taktik… džudista. . . Chce vám predstierať a prehodiť si vás cez rameno“ – povedal jeden z ľudí v narážke na Putinovu lásku k džudu. „Nie je rozumný, v hlave má skreslený obraz sveta … a scenáre sa zmenili. Chuť do jedla prichádza počas jedla.“
Uvedeným citátom ilustroval svoju analýzu konfliktu na Ukrajine šéf moskovskej redakcie britského denníka Financial Times Max Seddon, ktorý hodnotí pomery v Rusku z lotyšskej Rigy. Vo svojom komentári sa odvoláva na názor istého vplyvného magnáta v Moskve, že konflikt bude pokračovať tak dlho, kým ho Putin „predá“ ako svoj úspech na domácom trhu. „Ak to nedokážete dosiahnuť, aby to u voličov vyzeralo ako víťazstvo, nemôžete si zachovať tvár,“ povedal podnikateľ. Zdá sa, že Rusko sa poučilo z niektorých svojich vojenských chýb v prvých dňoch svojej invázie na Ukrajinu 24. februára. Viedlo to k premiestneniu jeho síl na Donbas a vymenovaniu jediného poľného veliteľa. Ale Putinov pohľad na situáciu na mieste sa zdá byť skreslený nepresnými terénnymi brífingmi a správami štátnej televízie, hovoria ľudia angažovaní v rozhovoroch medzi Kyjevom a Moskvou. Udalosti nie sú hlásené v reťazci presne, konštatoval Pavel Luzin, nezávislý vojenský analytik. To zase pravdepodobne pribrzdí ruskú ofenzívu a prinúti pozastaviť operácie niekedy v priebehu budúceho mesiaca. „Existuje obrovská hierarchia – a keď nejaký nízko postavený analytik napíše správu o tom, čo sa naozaj deje, prejde cez desiatich šéfov a keď sa dostane na vrchol, všetko ide skvele. Tak funguje systém,“ vysvetľuje Luzin.
„Potrebujú prestávku, aby si uvedomili, čo získali. Nevedia, koľko zmluvných vojakov im zostalo, nepoznajú úplný rozsah vlastných strát a nevedia, koľko techniky im zostalo, ani v akom je stave.“ Ukrajinskí predstavitelia si pri posudzovaní, že Rusko sa potrebuje preskupiť, pôvodne mysleli, že Putin bude hľadať spôsob, ako vyhlásiť víťazstvo do 9. mája, keď oslávi víťazstvo Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne vojenskou prehliadkou na moskovskom Červenom námestí. No keďže sa zatiaľ podarilo dosiahnuť len málo vojenských ziskov a mierové rozhovory ochabujú, existujú náznaky, že sa Kremeľ pripravuje na zdĺhavý konflikt, ktorý považuje za zástupnú vojnu so Západom. Putin tento mesiac povedal, že „to najdôležitejšie, čo sa dnes deje“ neboli „tragické udalosti“ na Ukrajine, ale „rozbitie unipolárneho svetového systému, ktorý vznikol po rozpade Sovietskeho zväzu“. Podľa toho sa zmenila aj rétorika propagandy v štátnej televízii.
S niekoľkými triumfami, ktorými sa mohli chváliť po dobytí prístavného mesta Mariupol – čo si vyžadovalo všetko okrem jeho zničenia – moderátori obviňujú z nedostatočného pokroku na bojisku západnú podporu Ukrajine. Niektorí z nich často uvažujú o použití jadrových zbraní proti Západu, vytrubujú nedávny ruský test novej medzikontinentálnej balistickej rakety Sarmat a citujú Putinov komentár z roku 2018, v ktorom žartoval o zničení sveta nukleárnym holokaustom, pretože „môže byť svet bez Ruska dobrý?“ Aby sa Rusko presadilo na frontových líniách, potrebuje výrazné zvýšenie bojovej sily na ochranu svojho zariadenia vyššej hodnoty. To sa dá dosiahnuť len využívaním brancov, povolaním záloh alebo mobilizáciou dobrovoľníkov – to všetko si vyžaduje, aby Kremeľ priznal, že vedie normálnu vojnu, a nie „špeciálnu operáciu“ – hovorí Jack Watling, vedúci špecialista na problematiku pozemnej vojny v think-tanku Royal United Services Institute. „Ak sa chystáte ísť do vojny, musíte ľuďom vysvetliť, čo robíte a prečo tá obeť stojí za to,“ povedal Watling. „Pretože to ide zle a sú veľmi, veľmi opotrebovaní, budú musieť ruskej verejnosti vysvetliť, prečo žiadajú obete a na čo ich potrebujú.“
Max Seddon sa domnieva, že ofenzíva na Donbase môže byť skôr predohrou k rozšíreniu konfliktu, než by signalizovala snahu o ukončenie vojny. Keď ruský generál Rustam Minnikajev minulý týždeň načrtol plány na dobytie juhovýchodnej Ukrajiny, tiež naznačil, že sa plánuje útok na susedné Moldavsko; poznamenal, že Rusko sa pripravuje na dlhšiu opotrebovaciu vojnu proti tomu, čo z Ukrajiny zostane, a že Moskva vnímala konflikt ako súčasť väčšieho geopolitického stretu. „Keď vezmeme do úvahy všetky veci, teraz sme vo vojne s celým svetom, ako keby sme boli vo Veľkej vlasteneckej vojne, keď bola celá Európa, celý svet proti nám. A to isté je aj teraz, nikdy nemali radi Rusko,“ povedal Minnikajev. Hoci Minnikajevova analógia nedáva zmysel – USA a ich európski spojenci bojovali proti nacistom po boku Sovietskeho zväzu – naznačuje to presvedčenie, že konflikt na Ukrajine je „iba epizódou väčšej konfrontácie so Západom“, povedala Tatiana Stanovaja, zakladateľka analytického. projektu R. Politik. „Kým sa Putinovi nepodarí spečatiť novú Jaltu“ – summit, ktorý po druhej svetovej vojne rozdelil Európu na americkú a ruskú sféru vplyvu – „Rusko zakope a nebude sa to obmedzovať len na Ukrajinu,“ povedala. „To neznamená, že sa chystajú dobyť Moldavsko alebo Pobaltie – znamená to, že by mohli akýmkoľvek spôsobom eskalovať štrnganím šabľami, testovaním zbraní alebo dokonca ich použitím.“