Bolesť sankcií nedopadne iba na Rusko – vedenie Číny musí pochopiť, že podpora Ruska je teraz nezlučiteľná s priateľskými vzťahmi so Západom
Nikto nevie, ako sa to skončí. Ale vieme, ako to začalo. Vladimír Putin podnikol nevyprovokovaný útok na nevinnú krajinu. Spáchal najhorší akt agresie na európskej pôde od roku 1945 a ospravedlňoval tento podlý čin nehoráznymi klamstvami. Momentálne tiež zjednotil Západ proti nemu. Putin nie je prvým tyranom, ktorý si mýli želanie mieru so zbabelosťou. Namiesto toho vzbudil hnev národov Západu. Výsledkom je celý rad sankcií voči Rusku tak pôsobivý, ako je opodstatnený.
„Putin je možno najnebezpečnejší človek, aký kedy žil“ – napísal hlavný ekonomický komentátor britského denníka Financial Times Martin Wolf vo svojej aktuálnej úvahe o tom, ako Putin rozpútal konflikt medzi tyraniou a liberálnou demokraciou. Podľa Wolfa venuje sa obnove strateného ruského impéria, ľahostajný k osudu vlastného ľudu a predovšetkým je vládca obrovskej jadrovej sily. Napriek tomu odpor voči nemu, akokoľvek riskantný, je nevyhnutný. Niektorí budú trvať na tom, že Putinove činy sú vinou Západu a predovšetkým výsledkom jeho rozhodnutia rozšíriť NATO. Opak je pravdou. Putin nám pripomenul, prečo krajiny, ktoré najlepšie poznali ruskú vládu, zúfalo túžili po rozšírení NATO. Ukázal tiež, prečo to bolo potrebné. Európa potrebovala chránenú hranicu medzi Ruskom a jeho bývalými majetkami. Tragédia Ukrajiny spočíva v tom, že sa nachádza na nesprávnej strane tejto línie. Nepredstavovala pre Rusko žiadnu hrozbu inak než túžbou po slobode; Rusko pre ňu predstavovalo hrozbu.
Sankcie sú často neúčinné. Také teraz uložené nebudú. USA uvalili sankcie na sekundárny trh so štátnymi dlhopismi 22. februára. Nemecko v ten istý deň pozastavilo certifikáciu kontroverzného plynovodu Nord Stream 2. Vo štvrtok 24. februára USA, Európska únia a ďalší členovia skupiny G7 obmedzili schopnosť Ruska obchodovať v cudzích menách. A o dva dni neskôr bolo niekoľko ruských bánk odstránených zo siete platieb Swift, aktíva Ruskej banky boli zmrazené a transakcie s centrálnou bankou boli zakázané. Dôkladná analýza Inštitútu pre medzinárodné financie to všetko zhŕňa: „Očakávame, že sankcie uvalené v posledných dňoch budú mať dramatický vplyv na ruský finančný systém, ako aj krajinu ako celok. Veľká časť likvidných rezerv krajiny vo výške 630 miliárd dolárov sa stane zbytočnou. Centrálna banka už musela zdvojnásobiť úrokové sadzby. S výnimkou energetiky bude ruská ekonomika značne izolovaná.
Bolesť nedopadne len na Rusko. Náklady na ropu a plyn budú dlhšie vysoké, čím sa zhorší globálny inflačný tlak. Porastú aj ceny potravín. Ak by Rusko prerušilo vývoz energie (za veľké náklady pre neho), prerušenie by bolo ešte závažnejšie. Ruský zemný plyn generuje 9 % hrubej dostupnej energie v eurozóne a Európskej únii ako celku. Ale zima, obdobie najväčšej núdze, aspoň pominie. Okrem týchto relatívne špecifických účinkov kombinácia vojny, jadrových hrozieb a ekonomických sankcií výrazne zvyšuje neistotu. Centrálne banky budú mať rozhodovanie o sprísnení menovej politiky ešte ťažšie. To isté bude platiť pre vlády, ktoré sa snažia stlmiť údery energetických šokov.
Z dlhodobého hľadiska budú ekonomické efekty nasledovať geopolitiku. Ak bude výsledkom hlboké a dlhotrvajúce rozdelenie medzi západom a blokom zameraným na Čínu a Rusko, budú nasledovať ekonomické rozdiely. Každý sa bude snažiť znížiť svoju závislosť od sporných a nespoľahlivých partnerov. Politika v takomto svete prevyšuje ekonomiku. Na globálnej úrovni by došlo k rekonfigurácii ekonomiky. Ale v časoch vojny politika vždy predbehne ekonomiku. Ešte nevieme ako. Európa sa určite zmení najviac. Obrovský krok urobilo Nemecko, keď uznalo, že jeho postoj po studenej vojne je teraz neudržateľný . Musí sa stať srdcom mocnej európskej bezpečnostnej štruktúry schopnej chrániť sa pred revanšistickým Ruskom. To musí zahŕňať obrovské úsilie o zníženie energetickej závislosti. Je tragické, že Európa musí uznať, že USA nebudú spoľahlivým spojencom, pokiaľ bude republikánskej strane veliť Donald Trump, ktorý považuje Putina za „génia“ . Británia musí uznať, že vždy bude európskou veľmocou. Musí sa hlbšie zaviazať k obrane kontinentu, predovšetkým svojich východoeurópskych spojencov. To všetko bude vyžadovať riešenie a bude to stáť peniaze.
V tomto novom svete bude postavenie Číny ústredným problémom. Jej vedenie musí pochopiť, že podpora Ruska je teraz nezlučiteľná s priateľskými vzťahmi so západnými krajinami. Naopak, tieto štáty budú musieť urobiť zo strategickej bezpečnosti prvoradý imperatív svojej hospodárskej politiky. Ak sa Čína rozhodne spoliehať na novú os iredentistických autoritárov proti Západu, musí nasledovať globálne ekonomické rozdelenie. Podniky to musia vziať na vedomie.
„Vojna voľby proti deťom mierovej demokracie nie je čin, na ktorý by sme si na Západe mohli dovoliť zabudnúť“ – tvrdí vo svojej úvahe Martin Wolf. Nemôžeme odpustiť ani tým, ktorí to začali, alebo tým, ktorí to podporujú. Spomienky na našu vlastnú minulosť nám to musia zakazovať. Sme v novom ideologickom konflikte, nie medzi komunistami a kapitalistami, ale medzi iredentistickou tyraniou a liberálnou demokraciou. V mnohých ohľadoch to bude nebezpečnejšie ako studená vojna. Putin má nekontrolovateľnú a svojvoľnú moc. Kým bude v Kremli, svet bude nebezpečný. Nie je jasné, či to isté platí aj o čínskom Si Ťin-pchingovi. Ale možno sa ešte dozvieme, že áno. „Toto však nie je konflikt s ruským ľudom“ – zdôrazňuje Martin Wolf. Stále by sme pre nich mali dúfať v politický režim hodný ich prínosu pre našu civilizáciu. Je to konflikt s ich režimom. Rusko sa ukázalo ako vyvrheľ, ktorému vládne gangster. S takýmto susedom nemôžeme žiť v mieri a bezpečí. Táto invázia nesmie obstáť, pretože jej úspech by ohrozil nás všetkých. Sme v novom svete. Musíme to pochopiť a podľa toho konať.