12. júla 2020

Európou kráča strašidlo populizmu – demokraciu ohrozuje nacionalizmus a náklonnosť k vláde „pevnej ruky“

Od Igor Cibula

Politológovia a filozofovia so znepokojením sledujú, ako teraz v mnohých krajinách preberajú moc despotickí vládcovia. Populisti sa spoliehajú na politických spojencov, byrokratov a mediálne osobnosti, aby im vydláždili pohodlnú cestu k moci a podporili ich vládu. Autoritárske a nacionalistické strany, ktoré nedávno vznikli v moderných demokraciách, ponúkajú svojim stúpencom nové cesty k bohatstvu alebo k moci. Vymýšľajú teórie sprisahania, politicky polarizujú spoločnosť, manipulujú sociálne médiá a vyvolávajú nostalgiu po zmene spoločnosti. V Poľsku vyšpekulovali konšpiratívnu teóriu o havárii lietadla s prezidentom Lechom Kaczyńskim v Rusku v roku 2010. V Maďarsku sa stal mýtickým strašiakom židovský filantrop George Söros. Vo Veľkej Británii vymysleli „všeliek“ Brexit, aby vrátili krajinu do čias „Globálnej Británie“, ktorou už nikdy nebude. Takýmito a podobnými fantasmagóriami manipulujú trochu obyčajných ľudí, aby ich navnadili na nacionalizmus a náklonnosť k autokratickej vláde „pevnej ruky.“

Historička Anne Applebaumová – inak nositeľka Pulitzerovej ceny – napísala knihu „Súmrak demokracie: Zvodná návnada autoritárstva“, v ktorej analyzuje antidemokratické trendy na Západe. Kniha je do značnej miery subjektívnou reflexiou, pretože sa okrem iného zaoberá vývojom v Poľsku, odkiaľ pochádza jej manžel Radek Sikorski, ktorý pôsobil na postoch poľského ministra obrany i ministra zahraničných vecí. Ako maršálek poľského Sejmu sa pričinil o viaceré reformy a angažoval sa pri budovaní občianskej spoločnosti v krajine, dnes orientovanej smerom ku konzervatívnemu populizmu. Je zaujímavé, že jeho manželka bola známa ako ostrá kritička ukrutností stalinistického režimu v Sovietskom zväze, ale Sikorski sa snažil normalizovať vzťahy s Ruskom a považoval poľsko-americkú alianciu za bezcennú, dokonca škodlivú.

Uvedené fakty si zaslúžia pozornosť, keď čítame knihu, ktorou autorka vlastne vyjadruje vlastné sklamanie z vývoja na Západe, kde sa americkí konzervatívci najviac zaoberajú otázkou šírenia kresťanstva a pre nich sa Rusko Vladimíra Putina stalo atraktívnou alternatívou k dekadentnému Západu. Niektorí považujú za prvoradú obhajobu amerických úzkych národných záujmov pred ostatnými, vrátane prisťahovalcov. A mnohí nikdy ani nemali veľký záujem o rozvoj demokracie. Britský časopis The Economist vo svojej recenzii kritizoval, že kniha je príliš krátka, aby hlboko načrela ku koreňom hrubého populizmu v konzervatívnom tábore. Autorka prejavuje pomerne malý záujem o to, prečo sú obyčajní voliči takýmito možnosťami priťahovaní.

Anne Applebaumová síce verí v nespochybniteľnú silu Spojených štátov, ale pochybuje, že môžu vyvážať liberálnu demokraciu všade. Prezentuje jej ohrozenie nacionalizmom a konzervatívnym populizmom, ktoré otriasajú dávno zavedené demokratické hodnoty a nahrádzajú ich vulgárnymi a povrchnými zjednodušeniami a autoritárstvom. Applebaumová ukazuje svoj pohľad na svet, čo nemusí človek akceptovať doslova tak, ako to napísala, ale jej názory sú inšpirujúce. Dokonca aj v slovenských pomeroch nachádzame príbuzné symptómy negatívnych javov, ako sú primitívny nacionalizmus a autoritátorské maniere politikov. Verejná mienka na Slovensku je do značnej miery vo vleku zavádzajúcich plytkých manipulátorov, konšpiracionistických šarlatánov i politikov chudobných duchom !

___ 

Anne Applebaum: Twlight of Demokracy: The Seductive of Authoritarianism 2020.